Wenatchee Valley Super Oval

  • 1

.

July 13th Special Start Time
Thunder in the Valley July 13th
Kids Night July 6th & Can Am Thunder Car Challenge
July 13th Special Start Time

July 13th Special Start Time

7/9/2024 -
Special Start Time Due to Heat! Gates Open 5:30pm Racing 7:00pm Adults $25 Seniors $20 Students $15 Child 6-11 $10 5 & Under Free It’s one of the fast
Thunder in the Valley July 13th

Thunder in the Valley July 13th

6/25/2024 -
It’s one of the fastest, biggest and loudest weekends of the year for the 2024 Thunder in the Valley Presented by Clearwater Saloon & Casino Saturday
Kids Night July 6th & Can Am Thunder Car Challenge

Kids Night July 6th & Can Am Thunder Car Challenge

6/24/2024 -
It's Kids Night Saturday July 6th Presented by Dick's Heating and Air Conditioning! All Kids 12 and Under get Free Plus were giving away a select num


6/5/2021 - Wenatchee Valley Super Oval

6/5/2021 - Wenatchee Valley Super Oval

Wenatchee, WA

Class of 2021 Night

Gates Open 4:30pm
Racing at 6:00pm
No Outside Food or Beverage Allowed

Classes

  • Dick's Heating and Air Conditioning Thunder Cars8 entries
  • Rockstar Energy B-Mods11 entries
  • Plumb Perfect Roadrunners21 entries
  • NW Pro 4 Trucks10 entries
  • WMRA Midgets10 entries

Track Contact

Full Event Information on MyRacePass

Dick's Heating and Air Conditioning Thunder Cars

25 Laps

A Main

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 5 12 Luke Schall Luke Schall Wenatchee, WA Wenatchee, WA 4
2 6 26 Cameron Doyle Cameron Doyle East Wenatchee, WA East Wenatchee, WA 4
3 7 4 Jim Zorrozua Jim Zorrozua Union Gap , WA Union Gap , WA 4
4 3 55 Dennis Kennedy Dennis Kennedy Wenatchee, WA Wenatchee, WA -1
5 2 84 Carl Brandt Carl Brandt Wenatchee, WA Wenatchee, WA -3
6 1 9 Randy Pugh Randy Pugh Moses Lake, WA Moses Lake, WA -5
7 4 98 Kelly Cowlishaw Kelly Cowlishaw Wenatchee, WA Wenatchee, WA -3
8 8 33 Kyle Steinburg Kyle Steinburg Wenatchee, WA Wenatchee, WA -
8 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 98 Kelly Cowlishaw Kelly Cowlishaw Wenatchee, WA Wenatchee, WA 3
2 2 84 Carl Brandt Carl Brandt Wenatchee, WA Wenatchee, WA -
3 6 26 Cameron Doyle Cameron Doyle East Wenatchee, WA East Wenatchee, WA 3
4 1 9 Randy Pugh Randy Pugh Moses Lake, WA Moses Lake, WA -3
5 5 12 Luke Schall Luke Schall Wenatchee, WA Wenatchee, WA -
6 7 4 Jim Zorrozua Jim Zorrozua Union Gap , WA Union Gap , WA 1
7 3 55 Dennis Kennedy Dennis Kennedy Wenatchee, WA Wenatchee, WA -4
8 8 33 Kyle Steinburg Kyle Steinburg Wenatchee, WA Wenatchee, WA -

Qualifying

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 8 4 Jim Zorrozua Jim Zorrozua Union Gap , WA Union Gap , WA 14.871
2 3 26 Cameron Doyle Cameron Doyle East Wenatchee, WA East Wenatchee, WA 14.886
3 6 12 Luke Schall Luke Schall Wenatchee, WA Wenatchee, WA 14.896
4 2 98 Kelly Cowlishaw Kelly Cowlishaw Wenatchee, WA Wenatchee, WA 14.971
5 4 55 Dennis Kennedy Dennis Kennedy Wenatchee, WA Wenatchee, WA 15.030
6 1 84 Carl Brandt Carl Brandt Wenatchee, WA Wenatchee, WA 15.071
7 5 9 Randy Pugh Randy Pugh Moses Lake, WA Moses Lake, WA 15.117
8 7 33 Kyle Steinburg Kyle Steinburg Wenatchee, WA Wenatchee, WA 16.281
All transfer

Rockstar Energy B-Mods

35 Laps

A Main

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 5 31 Chad Holaday Chad Holaday Wenatchee, WA Wenatchee, WA 4
2 4 68 Bart Hector Jr Bart Hector Jr Ephrata, WA Ephrata, WA 2
3 6 09 Patrick Mullins Patrick Mullins Naches, WA Naches, WA 3
4 9 01 Brandon Knouf Brandon Knouf Wenatchee, WA Wenatchee, WA 5
5 2 63 Gary Shales Gary Shales Wenatchee, WA Wenatchee, WA -3
6 7 52 Rocky Crocker Rocky Crocker Wenatchee, WA Wenatchee, WA 1
7 10 57 David Macken David Macken Moses Lake, WA Moses Lake, WA 3
8 3 33 Colby Holaday Colby Holaday Wenatchee, WA Wenatchee, WA -5
9 1 21 Cole Walker Cole Walker East Wenatchee, WA East Wenatchee, WA -8
10 8 3 Mitch Evans Mitch Evans Chelan, WA Chelan, WA -2
11 11 43 Rick Shaver Rick Shaver Camano Island, WA Camano Island, WA -
8 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 52 Rocky Crocker Rocky Crocker Wenatchee, WA Wenatchee, WA 3
2 2 01 Brandon Knouf Brandon Knouf Wenatchee, WA Wenatchee, WA -
3 1 57 David Macken David Macken Moses Lake, WA Moses Lake, WA -2
4 3 3 Mitch Evans Mitch Evans Chelan, WA Chelan, WA -1
5 5 43 Rick Shaver Rick Shaver Camano Island, WA Camano Island, WA -
8 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 68 Bart Hector Jr Bart Hector Jr Ephrata, WA Ephrata, WA 3
2 6 09 Patrick Mullins Patrick Mullins Naches, WA Naches, WA 4
3 5 31 Chad Holaday Chad Holaday Wenatchee, WA Wenatchee, WA 2
4 2 63 Gary Shales Gary Shales Wenatchee, WA Wenatchee, WA -2
5 3 33 Colby Holaday Colby Holaday Wenatchee, WA Wenatchee, WA -2
6 1 21 Cole Walker Cole Walker East Wenatchee, WA East Wenatchee, WA -5

Qualifying

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 8 09 Patrick Mullins Patrick Mullins Naches, WA Naches, WA 13.674
2 4 31 Chad Holaday Chad Holaday Wenatchee, WA Wenatchee, WA 13.679
3 3 68 Bart Hector Jr Bart Hector Jr Ephrata, WA Ephrata, WA 13.731
4 5 33 Colby Holaday Colby Holaday Wenatchee, WA Wenatchee, WA 13.835
5 9 63 Gary Shales Gary Shales Wenatchee, WA Wenatchee, WA 13.887
6 11 21 Cole Walker Cole Walker East Wenatchee, WA East Wenatchee, WA 14.050
7 1 52 Rocky Crocker Rocky Crocker Wenatchee, WA Wenatchee, WA 14.054
8 2 3 Mitch Evans Mitch Evans Chelan, WA Chelan, WA 14.209
9 6 01 Brandon Knouf Brandon Knouf Wenatchee, WA Wenatchee, WA 14.371
10 7 57 David Macken David Macken Moses Lake, WA Moses Lake, WA 14.533
11 10 43 Rick Shaver Rick Shaver Camano Island, WA Camano Island, WA 15.401
All transfer

Plumb Perfect Roadrunners

35 Laps

A Main

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 13 7D Dawson Cox Dawson Cox Arlington, WA Arlington, WA 12
2 12 18J Jackson Beckel Jackson Beckel Snohomish, WA Snohomish, WA 10
3 10 55K Kyle Spaulding Kyle Spaulding East Wenatchee, WA East Wenatchee, WA 7
4 9 25 RT Greiner RT Greiner East Wenatchee, WA East Wenatchee, WA 5
5 11 32 Jay Evans Jay Evans Wenatchee, WA Wenatchee, WA 6
6 19 15 Jayson Walker Jayson Walker East Wenatchee, WA East Wenatchee, WA 13
7 7 4 Alberto Navarrete Alberto Navarrete East Wenatchee, WA East Wenatchee, WA -
8 6 44 Masen Hagood Masen Hagood Ephrata, WA Ephrata, WA -2
9 4 98K Karlyn Kocher Karlyn Kocher Leavenworth, WA Leavenworth, WA -5
10 2 27 Nathan Younker Nathan Younker Yakima, WA Yakima, WA -8
11 1 85 Sean Wallace Sean Wallace Quincy, WA Quincy, WA -10
12 16 7 Breanna Macken Breanna Macken Moses Lake, WA Moses Lake, WA 4
13 14 52 Jamy Macken Jamy Macken Moses Lake, WA Moses Lake, WA 1
14 5 99 Tyler Larr Tyler Larr Ephrata, WA Ephrata, WA -9
15 18 16 Laila Arneson Laila Arneson Soap Lake, WA Soap Lake, WA 3
8 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 7 7D Dawson Cox Dawson Cox Arlington, WA Arlington, WA 6
2 5 25 RT Greiner RT Greiner East Wenatchee, WA East Wenatchee, WA 3
3 4 4 Alberto Navarrete Alberto Navarrete East Wenatchee, WA East Wenatchee, WA 1
4 1 85 Sean Wallace Sean Wallace Quincy, WA Quincy, WA -3
5 8 52 Jamy Macken Jamy Macken Moses Lake, WA Moses Lake, WA 3
6 6 32 Jay Evans Jay Evans Wenatchee, WA Wenatchee, WA -
7 9 22 Emily Macken Emily Macken Moses Lake, WA Moses Lake, WA 2
8 3 99 Tyler Larr Tyler Larr Ephrata, WA Ephrata, WA -5
8 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 6 18J Jackson Beckel Jackson Beckel Snohomish, WA Snohomish, WA 5
2 3 44 Masen Hagood Masen Hagood Ephrata, WA Ephrata, WA 1
3 5 55K Kyle Spaulding Kyle Spaulding East Wenatchee, WA East Wenatchee, WA 2
4 2 98K Karlyn Kocher Karlyn Kocher Leavenworth, WA Leavenworth, WA -2
5 1 27 Nathan Younker Nathan Younker Yakima, WA Yakima, WA -4
6 7 4H John Hagood John Hagood Ephrata, WA Ephrata, WA 1
7 8 7 Breanna Macken Breanna Macken Moses Lake, WA Moses Lake, WA 1
8 10 15 Jayson Walker Jayson Walker East Wenatchee, WA East Wenatchee, WA 2
9 9 16 Laila Arneson Laila Arneson Soap Lake, WA Soap Lake, WA -
10 4 11 Jordan Mullins Jordan Mullins Naches, WA Naches, WA -6

Qualifying

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 16 55K Kyle Spaulding Kyle Spaulding East Wenatchee, WA East Wenatchee, WA 16.860
2 5 25 RT Greiner RT Greiner East Wenatchee, WA East Wenatchee, WA 16.945
3 13 11 Jordan Mullins Jordan Mullins Naches, WA Naches, WA 17.022
4 14 4 Alberto Navarrete Alberto Navarrete East Wenatchee, WA East Wenatchee, WA 17.132
5 7 44 Masen Hagood Masen Hagood Ephrata, WA Ephrata, WA 17.183
6 9 99 Tyler Larr Tyler Larr Ephrata, WA Ephrata, WA 17.329
7 8 98K Karlyn Kocher Karlyn Kocher Leavenworth, WA Leavenworth, WA 17.431
8 15 91 Alexander Scott Alexander Scott Selah, WA Selah, WA 17.636
9 18 27 Nathan Younker Nathan Younker Yakima, WA Yakima, WA 17.684
10 17 85 Sean Wallace Sean Wallace Quincy, WA Quincy, WA 17.715
11 12 7 Breanna Macken Breanna Macken Moses Lake, WA Moses Lake, WA 18.190
12 20 52 Jamy Macken Jamy Macken Moses Lake, WA Moses Lake, WA 19.223
13 6 4H John Hagood John Hagood Ephrata, WA Ephrata, WA 19.280
14 19 22 Emily Macken Emily Macken Moses Lake, WA Moses Lake, WA 20.372
15 1 16 Laila Arneson Laila Arneson Soap Lake, WA Soap Lake, WA 22.472
DQ 3 7D Dawson Cox Dawson Cox Arlington, WA Arlington, WA 16.582
DQ 2 18J Jackson Beckel Jackson Beckel Snohomish, WA Snohomish, WA 16.702
DQ 4 32 Jay Evans Jay Evans Wenatchee, WA Wenatchee, WA 16.739
All transfer

NW Pro 4 Trucks

30 Laps

A Main 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 9 98 Chris Whisman Chris Whisman Stanwood, WA Stanwood, WA 8
2 8 03 Terry Warren Terry Warren Everett, WA Everett, WA 6
3 6 52 Jeremy Pratt Jeremy Pratt Belfair, WA Belfair, WA 3
4 3 6 Aaron Greene Aaron Greene -1
5 4 8 Shane Greene Shane Greene Seattle, WA Seattle, WA -1
6 5 88 Jeff Hector Jeff Hector Ephrata, WA Ephrata, WA -1
7 2 24 Mckenna Cox Mckenna Cox Arlington, WA Arlington, WA -5
8 1 J18 Brooklynne Bender Brooklynne Bender Snohomish, WA Snohomish, WA -7
30 Laps

A Main 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 9 98 Chris Whisman Chris Whisman Stanwood, WA Stanwood, WA 8
2 8 03 Terry Warren Terry Warren Everett, WA Everett, WA 6
3 6 52 Jeremy Pratt Jeremy Pratt Belfair, WA Belfair, WA 3
4 3 6 Aaron Greene Aaron Greene -1
5 4 8 Shane Greene Shane Greene Seattle, WA Seattle, WA -1
6 10 35 Haylie Wilkinson Haylie Wilkinson Lake Stevens, WA Lake Stevens, WA 4
7 2 24 Mckenna Cox Mckenna Cox Arlington, WA Arlington, WA -5
8 5 88 Jeff Hector Jeff Hector Ephrata, WA Ephrata, WA -3
9 1 J18 Brooklynne Bender Brooklynne Bender Snohomish, WA Snohomish, WA -8
8 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 10 35 Haylie Wilkinson Haylie Wilkinson Lake Stevens, WA Lake Stevens, WA 9
2 6 52 Jeremy Pratt Jeremy Pratt Belfair, WA Belfair, WA 4
3 2 24 Mckenna Cox Mckenna Cox Arlington, WA Arlington, WA -1
4 1 J18 Brooklynne Bender Brooklynne Bender Snohomish, WA Snohomish, WA -3

Qualifying

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 5 88 Jeff Hector Jeff Hector Ephrata, WA Ephrata, WA 15.054
2 8 03 Terry Warren Terry Warren Everett, WA Everett, WA 15.150
3 3 6 Aaron Greene Aaron Greene 15.325
4 9 98 Chris Whisman Chris Whisman Stanwood, WA Stanwood, WA 15.348
5 4 8 Shane Greene Shane Greene Seattle, WA Seattle, WA 15.429
6 6 52 Jeremy Pratt Jeremy Pratt Belfair, WA Belfair, WA 15.568
7 10 35 Haylie Wilkinson Haylie Wilkinson Lake Stevens, WA Lake Stevens, WA 15.832
8 2 24 Mckenna Cox Mckenna Cox Arlington, WA Arlington, WA 15.856
9 1 J18 Brooklynne Bender Brooklynne Bender Snohomish, WA Snohomish, WA 15.922

WMRA Midgets

30 Laps

A Main

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 8 84 Tony Seidelman Tony Seidelman Spanaway, WA Spanaway, WA 7
2 3 81 Nik Larson Nik Larson Graham, WA Graham, WA 1
3 5 4 Garrett McLees Garrett McLees Olympia, WA Olympia, WA 2
4 2 7X Mike Gardner Mike Gardner Snohomish, WA Snohomish, WA -2
5 4 21 Doug McLees Doug McLees Olympia, WA Olympia, WA -1
6 6 86WA Marty Munce Marty Munce Tacoma, WA Tacoma, WA -
7 9 72 Dale Wennerberg Dale Wennerberg Monitor, WA Monitor, WA 2
8 1 71 Skeeter Flake Skeeter Flake Woodinville, WA Woodinville, WA -7
9 10 91 Joshua Westefield Joshua Westefield Everett, WA Everett, WA 1
10 7 17 Chad Nichols Chad Nichols Danville, CA Danville, CA -3
8 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 71 Skeeter Flake Skeeter Flake Woodinville, WA Woodinville, WA -
2 4 21 Doug McLees Doug McLees Olympia, WA Olympia, WA 2
3 9 72 Dale Wennerberg Dale Wennerberg Monitor, WA Monitor, WA 6
4 10 91 Joshua Westefield Joshua Westefield Everett, WA Everett, WA 6
8 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 81 Nik Larson Nik Larson Graham, WA Graham, WA 2
2 8 84 Tony Seidelman Tony Seidelman Spanaway, WA Spanaway, WA 6
3 5 4 Garrett McLees Garrett McLees Olympia, WA Olympia, WA 2
4 7 17 Chad Nichols Chad Nichols Danville, CA Danville, CA 3
5 2 7X Mike Gardner Mike Gardner Snohomish, WA Snohomish, WA -3

Qualifying

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 7 17 Chad Nichols Chad Nichols Danville, CA Danville, CA 12.657
2 8 84 Tony Seidelman Tony Seidelman Spanaway, WA Spanaway, WA 12.797
3 3 81 Nik Larson Nik Larson Graham, WA Graham, WA 12.959
4 5 4 Garrett McLees Garrett McLees Olympia, WA Olympia, WA 13.086
5 2 7X Mike Gardner Mike Gardner Snohomish, WA Snohomish, WA 13.224
6 1 71 Skeeter Flake Skeeter Flake Woodinville, WA Woodinville, WA 13.384
7 9 72 Dale Wennerberg Dale Wennerberg Monitor, WA Monitor, WA 13.728
8 6 86WA Marty Munce Marty Munce Tacoma, WA Tacoma, WA 13.864
9 10 91 Joshua Westefield Joshua Westefield Everett, WA Everett, WA 14.901


Next Event

Today!

Driver Registration Buy Tickets

Jerrys Auto Supply






Jerrys Auto Supply
Leanord Evans
Plumb Perfect
Budweiser
East Wenatchee Cedars Inn
Haglund’s Trophies
Johnson Electric Northwest
Les Schwab
Pepsi  Mtn Dew
North Valley Mechanical
Dick’s Heating  Air Conditioning Inc
Holaday’s Custom Muffler  Fabrication
Wenatchee Valley Chamber
Knutson Construction
Smittys Pancake House
Nelson Motorsports
Zero Handicap
Angles Bail Bonds
Artisan Flooring
Clearwater Saloon
Comfort Suites
Community Glass
Joes Log Cabin
RaceCals
Randys Towing