Wenatchee Valley Super Oval

  • 1

.

End of the Year Bash September 15-16
Pepsi Fireworks Night Saturday September 9th
August 19th Boat Race Destruction Night
End of the Year Bash September 15-16

End of the Year Bash September 15-16

8/25/2023 -
It's one of the biggest weekends of racing in the Northwest for the End of the Year Bash at WVSO Friday September 15 & Saturday September 16. Tickets,
Pepsi Fireworks Night Saturday September 9th

Pepsi Fireworks Night Saturday September 9th

8/22/2023 -
Don't miss Saturday September 9th for Season Chamopionships Night #1 as we start to wrap up the year with Pepsi Fireworks Night. We will have a full n
August 19th Boat Race Destruction Night

August 19th Boat Race Destruction Night

8/15/2023 -
Don't miss Saturday August 19th for the Johnson Electrict Bump 2 Pass and Boat Race Destruction night. It's a full night of carnage and fun. Plus a fu


5/1/2022 - Wenatchee Valley Super Oval

5/1/2022 - Wenatchee Valley Super Oval

Wenatchee, WA

NWSLMS Leonard Evans 150/Northwest Legends Nationals

The Leonard Evans 150 is one of the most premier events in the Northwest featuring the Northwest Super Late Model Series. Northwest Legends Nationals with huge field of Legends Drivers. 8yo-14yo drivers are showcased in the Angels Bail Bonds Bandoleros. Northwest Focus Midgets hit the pavement at one of their favorite tracks.
*No outside food or drinks Bleacher Seating and Grass Hill seating- no raised chairs in general admission sections *
Gates Open at 12:00 pm
Racing at 1:30pm

Classes

  • Northwest Super Late Model Series23 entries
  • Angel Bail Bonds Bandoleros14 entries
  • INEX Legends25 entries
  • Northwest Focus Midgets12 entries

Track Contact

Full Event Information on MyRacePass

Northwest Super Late Model Series

150 Laps

Leonard Evans 150

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 11 22 Evan Goetz Evan Goetz Okanogan, WA Okanogan, WA 10
2 22 15 Tayler Riddle Tayler Riddle Naches, WA Naches, WA 20
3 23 17S Max Schroeder Max Schroeder Tacoma, WA Tacoma, WA 20
4 15 37L Mike Longton Mike Longton Moxee, WA Moxee, WA 11
5 2 37 Kaiden Anderson Kaiden Anderson Yakima, WA Yakima, WA -3
6 21 27 Gracin Raz Gracin Raz Lake Oswego, OR Lake Oswego, OR 15
7 20 17 Bob Presley Bob Presley Olympia, WA Olympia, WA 13
8 18 29 Jason O'Neil Jason O'Neil Mead, WA Mead, WA 10
9 16 25 Randy Marshall Jr Randy Marshall Jr Moxee, WA Moxee, WA 7
10 17 12 Trenton Moriarity Trenton Moriarity Monroe, WA Monroe, WA 7
11 3 3 Andy Beaman Andy Beaman Selah, WA Selah, WA -8
12 5 91 Alan Cress Alan Cress Stayton, OR Stayton, OR -7
13 4 3K Ken Bonney Ken Bonney Hermiston, OR Hermiston, OR -9
14 14 33 Christopher Kalsch Christopher Kalsch Hillsboro, OR Hillsboro, OR -
15 1 23 Corey Allard Corey Allard Sandpoint, ID Sandpoint, ID -14
16 8 5 Jan Evans Jan Evans Wenatchee, WA Wenatchee, WA -8
17 19 55 Haeden Plybon Haeden Plybon Spokane, WA Spokane, WA 2
18 7 64 Garrett Evans Garrett Evans East Wenatchee, WA East Wenatchee, WA -11
19 9 3G Wyatt Gardner Wyatt Gardner Lake Stevens, WA Lake Stevens, WA -10
20 12 11 JJ Hamilton JJ Hamilton Chehalis, WA Chehalis, WA -8
21 13 83 Braeden Havens Braeden Havens AirwayHeights, WA AirwayHeights, WA -8
22 10 11G Nick Gibson Nick Gibson GARDEN CITY, MO GARDEN CITY, MO -12
23 6 13 Matt Doyle Matt Doyle Nine Mile Falls, WA Nine Mile Falls, WA -17

Qualifying

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 16 25 Randy Marshall Jr Randy Marshall Jr Moxee, WA Moxee, WA 12.639
2 5 91 Alan Cress Alan Cress Stayton, OR Stayton, OR 12.707
3 17 12 Trenton Moriarity Trenton Moriarity Monroe, WA Monroe, WA 12.720
4 22 15 Tayler Riddle Tayler Riddle Naches, WA Naches, WA 12.734
5 19 55 Haeden Plybon Haeden Plybon Spokane, WA Spokane, WA 12.746
6 23 17S Max Schroeder Max Schroeder Tacoma, WA Tacoma, WA 12.771
7 21 27 Gracin Raz Gracin Raz Lake Oswego, OR Lake Oswego, OR 12.780
8 20 17 Bob Presley Bob Presley Olympia, WA Olympia, WA 12.794
9 8 5 Jan Evans Jan Evans Wenatchee, WA Wenatchee, WA 12.821
10 15 37L Mike Longton Mike Longton Moxee, WA Moxee, WA 12.839
11 11 22 Evan Goetz Evan Goetz Okanogan, WA Okanogan, WA 12.871
12 7 64 Garrett Evans Garrett Evans East Wenatchee, WA East Wenatchee, WA 12.882
13 10 11G Nick Gibson Nick Gibson GARDEN CITY, MO GARDEN CITY, MO 12.905
14 13 83 Braeden Havens Braeden Havens AirwayHeights, WA AirwayHeights, WA 12.909
15 18 29 Jason O'Neil Jason O'Neil Mead, WA Mead, WA 12.923
16 6 13 Matt Doyle Matt Doyle Nine Mile Falls, WA Nine Mile Falls, WA 12.937
17 12 11 JJ Hamilton JJ Hamilton Chehalis, WA Chehalis, WA 12.941
18 9 3G Wyatt Gardner Wyatt Gardner Lake Stevens, WA Lake Stevens, WA 12.948
19 2 37 Kaiden Anderson Kaiden Anderson Yakima, WA Yakima, WA 13.023
20 14 33 Christopher Kalsch Christopher Kalsch Hillsboro, OR Hillsboro, OR 13.040
Top 20 transfer
21 1 23 Corey Allard Corey Allard Sandpoint, ID Sandpoint, ID 13.096
22 3 3 Andy Beaman Andy Beaman Selah, WA Selah, WA 13.115
23 4 3K Ken Bonney Ken Bonney Hermiston, OR Hermiston, OR 13.438

Angel Bail Bonds Bandoleros

15 Laps

A Main

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 91 Dakota Ballard Dakota Ballard Yakima, WA Yakima, WA 3
2 1 10 Devin Norman Devin Norman Yakima, WA Yakima, WA -1
3 2 21 Matthew Anders Matthew Anders Wenatchee, WA Wenatchee, WA -1
15 Laps

A Main 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 45 Cannon Delong Cannon Delong Ephrata, WA Ephrata, WA -
2 2 24 Cole Dasenbrock Cole Dasenbrock Deer Park, WA Deer Park, WA -
3 8 9 Alexander Boyatt Alexander Boyatt Graham, WA Graham, WA 5
4 3 22 Emerson Goetz Emerson Goetz Okanogan, WA Okanogan, WA -1
5 5 11 Danny Arnold Danny Arnold Gig Harbor, WA Gig Harbor, WA -
6 7 77 Caleb Delong Caleb Delong Ephrata, WA Ephrata, WA 1
7 6 33 Kaden Steinburg Kaden Steinburg Wenatchee, WA Wenatchee, WA -1
8 4 56J Jaxon Morgan Jaxon Morgan Malott, WA Malott, WA -4
8 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 10 Devin Norman Devin Norman Yakima, WA Yakima, WA -
2 5 34 Tyler Steinburg Tyler Steinburg Wenatchee, WA Wenatchee, WA 3
3 3 4 Madison Hagood Madison Hagood Ephrata, WA Ephrata, WA -
4 4 91 Dakota Ballard Dakota Ballard Yakima, WA Yakima, WA -
5 6 19 Max Chase Max Chase Hayden, ID Hayden, ID 1
6 2 21 Matthew Anders Matthew Anders Wenatchee, WA Wenatchee, WA -4
8 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 9 Alexander Boyatt Alexander Boyatt Graham, WA Graham, WA -
2 8 45 Cannon Delong Cannon Delong Ephrata, WA Ephrata, WA 6
3 6 56J Jaxon Morgan Jaxon Morgan Malott, WA Malott, WA 3
4 5 22 Emerson Goetz Emerson Goetz Okanogan, WA Okanogan, WA 1
5 7 24 Cole Dasenbrock Cole Dasenbrock Deer Park, WA Deer Park, WA 2
6 2 77 Caleb Delong Caleb Delong Ephrata, WA Ephrata, WA -4
7 4 11 Danny Arnold Danny Arnold Gig Harbor, WA Gig Harbor, WA -3
8 3 33 Kaden Steinburg Kaden Steinburg Wenatchee, WA Wenatchee, WA -5

Qualifying

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 8 45 Cannon Delong Cannon Delong Ephrata, WA Ephrata, WA 16.491
2 6 24 Cole Dasenbrock Cole Dasenbrock Deer Park, WA Deer Park, WA 16.516
3 11 56J Jaxon Morgan Jaxon Morgan Malott, WA Malott, WA 16.799
4 9 22 Emerson Goetz Emerson Goetz Okanogan, WA Okanogan, WA 16.854
5 2 11 Danny Arnold Danny Arnold Gig Harbor, WA Gig Harbor, WA 16.890
6 14 33 Kaden Steinburg Kaden Steinburg Wenatchee, WA Wenatchee, WA 16.980
7 7 77 Caleb Delong Caleb Delong Ephrata, WA Ephrata, WA 17.111
8 4 9 Alexander Boyatt Alexander Boyatt Graham, WA Graham, WA 17.169
9 13 34 Tyler Steinburg Tyler Steinburg Wenatchee, WA Wenatchee, WA 17.291
10 3 91 Dakota Ballard Dakota Ballard Yakima, WA Yakima, WA 17.510
11 10 4 Madison Hagood Madison Hagood Ephrata, WA Ephrata, WA 17.529
12 1 21 Matthew Anders Matthew Anders Wenatchee, WA Wenatchee, WA 17.708
13 12 10 Devin Norman Devin Norman Yakima, WA Yakima, WA 17.802
14 5 19 Max Chase Max Chase Hayden, ID Hayden, ID 18.546
All transfer

INEX Legends

40 Laps

A Main

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 6 64 Brock Denney Brock Denney Kalispell, MT Kalispell, MT 5
2 19 69 Andrew Riehl Andrew Riehl Troutdate, OR Troutdate, OR 17
3 25 43D Dylan Wolf Dylan Wolf Auburn, WA Auburn, WA 22
4 12 92 Levie Jones Levie Jones Puyallup, WA Puyallup, WA 8
5 5 88 Kellen Dean Kellen Dean West Richland, WA West Richland, WA -
6 16 33 Kyle Lang Kyle Lang Snohomish, WA Snohomish, WA 10
7 4 25 Brandon Cole Brandon Cole Tumwater, WA Tumwater, WA -3
8 15 10 Kyle Kinzebach Kyle Kinzebach Bonney Lake, WA Bonney Lake, WA 7
9 3 36C Robert Clark Robert Clark Tacoma, WA Tacoma, WA -6
10 18 98A Brock McDonough Brock McDonough Hermiston, OR Hermiston, OR 8
11 22 40 Samantha Schwarz Samantha Schwarz Mercer Island, WA Mercer Island, WA 11
12 7 63 Bryce Denney Bryce Denney Kalispell, MT Kalispell, MT -5
13 2 2B Larry Badoux Larry Badoux Hermiston, OR Hermiston, OR -11
14 11 16A Allie-Mae Jones Allie-Mae Jones Puyallup, WA Puyallup, WA -3
15 14 3 Neena Kik Neena Kik Hermiston, OR Hermiston, OR -1
16 13 43 Bill Kik Bill Kik Hermiston, OR Hermiston, OR -3
17 24 3M Keith Taylor Keith Taylor Tacoma, WA Tacoma, WA 7
18 20 12 Mac Roberts Mac Roberts Wenatchee, WA Wenatchee, WA 2
19 8 98 Aaron Flet Aaron Flet Tacoma, WA Tacoma, WA -11
20 21 2 Mike Roberts Mike Roberts East Wenatchee, WA East Wenatchee, WA 1
21 10 15D Davis Jacobson Davis Jacobson Bonney Lake, WA Bonney Lake, WA -11
22 23 11C Chad Sinner Chad Sinner 1

Qualifying

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 12 92 Levie Jones Levie Jones Puyallup, WA Puyallup, WA 14.567
2 6 64 Brock Denney Brock Denney Kalispell, MT Kalispell, MT 14.641
3 24 43D Dylan Wolf Dylan Wolf Auburn, WA Auburn, WA 14.643
4 18 69 Andrew Riehl Andrew Riehl Troutdate, OR Troutdate, OR 14.697
5 5 88 Kellen Dean Kellen Dean West Richland, WA West Richland, WA 14.725
6 15 33 Kyle Lang Kyle Lang Snohomish, WA Snohomish, WA 14.752
7 4 25 Brandon Cole Brandon Cole Tumwater, WA Tumwater, WA 14.788
8 11 16A Allie-Mae Jones Allie-Mae Jones Puyallup, WA Puyallup, WA 14.813
9 14 10 Kyle Kinzebach Kyle Kinzebach Bonney Lake, WA Bonney Lake, WA 14.829
10 22 11C Chad Sinner Chad Sinner 14.865
11 21 40 Samantha Schwarz Samantha Schwarz Mercer Island, WA Mercer Island, WA 14.910
12 3 36C Robert Clark Robert Clark Tacoma, WA Tacoma, WA 14.960
13 16 16 Alex Mandere Alex Mandere Spokane, WA Spokane, WA 15.052
14 13 3 Neena Kik Neena Kik Hermiston, OR Hermiston, OR 15.080
15 2 2B Larry Badoux Larry Badoux Hermiston, OR Hermiston, OR 15.091
16 7 63 Bryce Denney Bryce Denney Kalispell, MT Kalispell, MT 15.224
17 25 43 Bill Kik Bill Kik Hermiston, OR Hermiston, OR 15.226
18 8 98 Aaron Flet Aaron Flet Tacoma, WA Tacoma, WA 15.282
19 17 98A Brock McDonough Brock McDonough Hermiston, OR Hermiston, OR 15.285
20 10 15D Davis Jacobson Davis Jacobson Bonney Lake, WA Bonney Lake, WA 15.296
Top 20 transfer
21 19 12 Mac Roberts Mac Roberts Wenatchee, WA Wenatchee, WA 15.691
22 23 3M Keith Taylor Keith Taylor Tacoma, WA Tacoma, WA 15.725

Northwest Focus Midgets

25 Laps

A Main

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 7 81 Marty Rosler Marty Rosler Burien, WA Burien, WA 6
2 9 23 Randy Schaaf Randy Schaaf Fife, WA Fife, WA 7
3 10 41X Gabe Sessler Gabe Sessler Meridian, ID Meridian, ID 7
4 4 12J Rebel Jackson Jr Rebel Jackson Jr Buckley, WA Buckley, WA -
5 5 51 Michael Knutson Michael Knutson Quincy, WA Quincy, WA -
6 12 77 Tyler West Tyler West Stanwood, WA Stanwood, WA 6
7 2 5 AJ Fugitt AJ Fugitt Poulsbo, WA Poulsbo, WA -5
8 6 86M Marty Munce Marty Munce Tacoma, WA Tacoma, WA -2
9 3 3B Brian Hayes Brian Hayes Mount Vernon, WA Mount Vernon, WA -6
10 8 27 Deanne Sahwley Deanne Sahwley Tukwila, WA Tukwila, WA -2
11 1 15 Mark Creager Mark Creager Marysville, WA Marysville, WA -10
8 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 12J Rebel Jackson Jr Rebel Jackson Jr Buckley, WA Buckley, WA 1
2 4 81 Marty Rosler Marty Rosler Burien, WA Burien, WA 2
3 3 51 Michael Knutson Michael Knutson Quincy, WA Quincy, WA -
4 1 86M Marty Munce Marty Munce Tacoma, WA Tacoma, WA -3
5 6 3B Brian Hayes Brian Hayes Mount Vernon, WA Mount Vernon, WA 1
6 5 27 Deanne Sahwley Deanne Sahwley Tukwila, WA Tukwila, WA -1
8 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 23 Randy Schaaf Randy Schaaf Fife, WA Fife, WA 3
2 3 41X Gabe Sessler Gabe Sessler Meridian, ID Meridian, ID 1
3 2 77 Tyler West Tyler West Stanwood, WA Stanwood, WA -1
4 1 5 AJ Fugitt AJ Fugitt Poulsbo, WA Poulsbo, WA -3

Qualifying

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 7 81 Marty Rosler Marty Rosler Burien, WA Burien, WA 13.203
2 9 23 Randy Schaaf Randy Schaaf Fife, WA Fife, WA 13.267
3 5 51 Michael Knutson Michael Knutson Quincy, WA Quincy, WA 13.269
4 10 41X Gabe Sessler Gabe Sessler Meridian, ID Meridian, ID 13.301
5 4 12J Rebel Jackson Jr Rebel Jackson Jr Buckley, WA Buckley, WA 13.414
6 12 77 Tyler West Tyler West Stanwood, WA Stanwood, WA 13.507
7 6 86M Marty Munce Marty Munce Tacoma, WA Tacoma, WA 13.552
8 2 5 AJ Fugitt AJ Fugitt Poulsbo, WA Poulsbo, WA 13.624
9 8 27 Deanne Sahwley Deanne Sahwley Tukwila, WA Tukwila, WA 13.812
10 1 15 Mark Creager Mark Creager Marysville, WA Marysville, WA 14.007
11 3 3B Brian Hayes Brian Hayes Mount Vernon, WA Mount Vernon, WA 14.095


Next Event

To Be Announced!

Driver Registration Buy Tickets

Leonard Used Cars






Jerrys Auto Supply
Leanord Evans
Plumb Perfect
Budweiser
East Wenatchee Cedars Inn
Haglund’s Trophies
Johnson Electric Northwest
Les Schwab
Pepsi  Mtn Dew
North Valley Mechanical
Dick’s Heating  Air Conditioning Inc
Holaday’s Custom Muffler  Fabrication
Wenatchee Valley Chamber
Knutson Construction
Smittys Pancake House
Nelson Motorsports
Zero Handicap
Angles Bail Bonds
Artisan Flooring
Clearwater Saloon
Comfort Suites
Community Glass
Joes Log Cabin
RaceCals
Randys Towing