Wenatchee Valley Super Oval

  • 1

.

CANAM Thunder Car Challenge
Prestigious $20,000-to-win Wenatchee 200 presented...
Military Appreciation Night May 20th
CANAM Thunder Car Challenge

CANAM Thunder Car Challenge

6/7/2023 -
We’re excited announce the return of the Dick’s Heating and Air Conditioning Thunder Car CANAM Challenge Saturday July 8th. The event will pay $2,000
Prestigious $20,000-to-win Wenatchee 200 presented...

Prestigious $20,000-to-win Wenatchee 200 presented...

5/12/2023 -
Prestigious $20,000-to-win Wenatchee 200 presented by Plumb Perfect Nears Closer The longest distance Super Late Model event at Wenatchee Valley Super
Military Appreciation Night May 20th

Military Appreciation Night May 20th

5/10/2023 -
Wenatchee Valley's Super Oval is proud to once again host Military Appreciation Night Presented By Zero Handicap Golf Cart and Sales on Saturday May 2


7/9/2022 - Wenatchee Valley Super Oval

7/9/2022 - Wenatchee Valley Super Oval

Wenatchee, WA

Dick's Heating & Air Conditioning Kids Bike Night & Bump 2 Pass 6pm

it’s a full night of action in Kids Bike Night. All Kids 12 & Under get in for Free plus all Kids 12 &under will have a chance to win the over 100 bikes we’re giving away. For the first time this year Bump 2 Pass in action as they smash and bash around the track. Plus Pro Late Models, Bandoleros, Thunder Cars and Roadrunners.
Gates open 4:30pm
Racing at 6:00pm

Classes

  • Jerry's Auto Supply Pro Late Models4 entries
  • Dick's Heating and Air Conditioning Thunder Cars14 entries
  • Plumb Perfect Roadrunners23 entries
  • Johnson Electric Bump 2 Pass13 entries
  • Angel Bail Bonds Bandoleros8 entries

Track Contact

Full Event Information on MyRacePass

Jerry's Auto Supply Pro Late Models

60 Laps

A Main

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 22 Evan Goetz Evan Goetz Okanogan, WA Okanogan, WA -
2 4 9 Josh Roberts Josh Roberts Ephrata, WA Ephrata, WA 2
3 3 97 Josh Ingram Josh Ingram Wenatchee, WA Wenatchee, WA -
4 2 2 Terry Halverson Terry Halverson Wenatchee, WA Wenatchee, WA -2

Qualifying

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 1 22 Evan Goetz Evan Goetz Okanogan, WA Okanogan, WA 13.537
2 3 97 Josh Ingram Josh Ingram Wenatchee, WA Wenatchee, WA 13.672
3 4 9 Josh Roberts Josh Roberts Ephrata, WA Ephrata, WA 13.684
4 2 2 Terry Halverson Terry Halverson Wenatchee, WA Wenatchee, WA 13.774
All transfer

Practice1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 97 Josh Ingram Josh Ingram Wenatchee, WA Wenatchee, WA 2
2 2 2 Terry Halverson Terry Halverson Wenatchee, WA Wenatchee, WA -
3 4 9 Josh Roberts Josh Roberts Ephrata, WA Ephrata, WA 1
4 1 22 Evan Goetz Evan Goetz Okanogan, WA Okanogan, WA -3

Dick's Heating and Air Conditioning Thunder Cars

30 Laps

A Main

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 9 21B Brad Morrison Brad Morrison Moses Lake, WA Moses Lake, WA 8
2 14 7.5 Dale Wennerberg Dale Wennerberg Monitor, WA Monitor, WA 12
3 3 26 Cameron Doyle Cameron Doyle East Wenatchee, WA East Wenatchee, WA -
4 1 55A Andrew Aper Andrew Aper South Cle Elum, WA South Cle Elum, WA -3
5 2 84 Carl Brandt Carl Brandt Wenatchee, WA Wenatchee, WA -3
6 12 03 Ronald Stewart Ronald Stewart Carrollton, GA Carrollton, GA 6
7 10 4 Josh Musgrove Josh Musgrove malaga, WA malaga, WA 3
8 13 24W Austin Weber Austin Weber Moses Lake, WA Moses Lake, WA 5
9 11 12 Luke Schall Luke Schall Wenatchee, WA Wenatchee, WA 2
10 4 55K Dennis Kennedy Dennis Kennedy Wenatchee, WA Wenatchee, WA -6
11 5 58K Michelle Kennedy Michelle Kennedy Rock island , WA Rock island , WA -6
12 7 57 David Macken David Macken Moses Lake, WA Moses Lake, WA -5
8 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 03 Ronald Stewart Ronald Stewart Carrollton, GA Carrollton, GA 3
2 5 55A Andrew Aper Andrew Aper South Cle Elum, WA South Cle Elum, WA 3
3 1 57 David Macken David Macken Moses Lake, WA Moses Lake, WA -2
4 3 24W Austin Weber Austin Weber Moses Lake, WA Moses Lake, WA -1
5 6 55K Dennis Kennedy Dennis Kennedy Wenatchee, WA Wenatchee, WA 1
6 7 58K Michelle Kennedy Michelle Kennedy Rock island , WA Rock island , WA 1
8 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 12 Luke Schall Luke Schall Wenatchee, WA Wenatchee, WA 2
2 2 4 Josh Musgrove Josh Musgrove malaga, WA malaga, WA -
3 6 26 Cameron Doyle Cameron Doyle East Wenatchee, WA East Wenatchee, WA 3
4 4 21B Brad Morrison Brad Morrison Moses Lake, WA Moses Lake, WA -
5 5 7.5 Dale Wennerberg Dale Wennerberg Monitor, WA Monitor, WA -
6 1 84 Carl Brandt Carl Brandt Wenatchee, WA Wenatchee, WA -5

Qualifying

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 3 26 Cameron Doyle Cameron Doyle East Wenatchee, WA East Wenatchee, WA 14.972
2 13 7.5 Dale Wennerberg Dale Wennerberg Monitor, WA Monitor, WA 14.992
3 8 21B Brad Morrison Brad Morrison Moses Lake, WA Moses Lake, WA 15.007
4 10 12 Luke Schall Luke Schall Wenatchee, WA Wenatchee, WA 15.060
5 9 4 Josh Musgrove Josh Musgrove malaga, WA malaga, WA 15.083
6 2 84 Carl Brandt Carl Brandt Wenatchee, WA Wenatchee, WA 15.170
7 1 55A Andrew Aper Andrew Aper South Cle Elum, WA South Cle Elum, WA 15.233
8 11 03 Ronald Stewart Ronald Stewart Carrollton, GA Carrollton, GA 15.336
9 4 55K Dennis Kennedy Dennis Kennedy Wenatchee, WA Wenatchee, WA 15.698
10 12 24W Austin Weber Austin Weber Moses Lake, WA Moses Lake, WA 15.792
11 6 92 Eric Lund Eric Lund Lind, WA Lind, WA 16.041
12 7 57 David Macken David Macken Moses Lake, WA Moses Lake, WA 16.050
13 5 58K Michelle Kennedy Michelle Kennedy Rock island , WA Rock island , WA 16.413
All transfer

Plumb Perfect Roadrunners

20 Laps

A Main

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 7 32 Jay Evans Jay Evans Wenatchee, WA Wenatchee, WA 6
2 4 1 Terry Cook Terry Cook Indianapolis, IN Indianapolis, IN 2
3 8 24 Colton Fisher Colton Fisher Ephrata, WA Ephrata, WA 5
4 20 717 Diezel Snyder Diezel Snyder Cle Elum, WA Cle Elum, WA 16
5 22 17S Gene Solomon Gene Solomon Cle Elum, WA Cle Elum, WA 17
6 23 55K Kyle Spaulding Kyle Spaulding East Wenatchee, WA East Wenatchee, WA 17
7 19 9 Winston Roberts Winston Roberts Ephrata, WA Ephrata, WA 12
8 6 72 Keegan Creager Keegan Creager Marysville, WA Marysville, WA -2
9 18 19 Eddie Razey Eddie Razey Soap Lake, WA Soap Lake, WA 9
10 13 98K Karlyn Kocher Karlyn Kocher Leavenworth, WA Leavenworth, WA 3
11 21 15 Matt Snyder Matt Snyder 10
12 9 7 Dylan Frazier Dylan Frazier Carnation, WA Carnation, WA -3
13 10 12 Saige Frazier Saige Frazier Carnation, WA Carnation, WA -3
14 1 16 Laila Arneson Laila Arneson Soap Lake, WA Soap Lake, WA -13
15 17 62 Jamy Macken Jamy Macken Moses Lake, WA Moses Lake, WA 2
16 12 08 Bill Holbrook Bill Holbrook Wenatchee, WA Wenatchee, WA -4
17 3 17W Wallace Baker Wallace Baker East Wenatchee, WA East Wenatchee, WA -14
18 16 22 Emily Macken Emily Macken Moses Lake, WA Moses Lake, WA -2
19 2 20 Benjamin Bahadar Benjamin Bahadar Lacrosse, WA Lacrosse, WA -17
20 11 79 Kayleb Gill Kayleb Gill Wenatchee, WA Wenatchee, WA -9
21 15 8 Phillip Love Phillip Love Ephrata, WA Ephrata, WA -6
8 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 5 08 Bill Holbrook Bill Holbrook Wenatchee, WA Wenatchee, WA 4
2 1 62 Jamy Macken Jamy Macken Moses Lake, WA Moses Lake, WA -1
3 7 8 Phillip Love Phillip Love Ephrata, WA Ephrata, WA 4
4 3 17W Wallace Baker Wallace Baker East Wenatchee, WA East Wenatchee, WA -1
5 8 22 Emily Macken Emily Macken Moses Lake, WA Moses Lake, WA 3
6 4 79 Kayleb Gill Kayleb Gill Wenatchee, WA Wenatchee, WA -2
7 6 99 Tommy Craig Tommy Craig Wenatchee, WA Wenatchee, WA -1
8 2 20 Benjamin Bahadar Benjamin Bahadar Lacrosse, WA Lacrosse, WA -6
8 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 6 1 Terry Cook Terry Cook Indianapolis, IN Indianapolis, IN 5
2 1 16 Laila Arneson Laila Arneson Soap Lake, WA Soap Lake, WA -1
3 3 717 Diezel Snyder Diezel Snyder Cle Elum, WA Cle Elum, WA -
4 7 17S Gene Solomon Gene Solomon Cle Elum, WA Cle Elum, WA 3
5 5 98K Karlyn Kocher Karlyn Kocher Leavenworth, WA Leavenworth, WA -
6 4 7 Dylan Frazier Dylan Frazier Carnation, WA Carnation, WA -2
7 2 12 Saige Frazier Saige Frazier Carnation, WA Carnation, WA -5
8 Laps

Heat 3

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 6 32 Jay Evans Jay Evans Wenatchee, WA Wenatchee, WA 5
2 2 19 Eddie Razey Eddie Razey Soap Lake, WA Soap Lake, WA -
3 4 72 Keegan Creager Keegan Creager Marysville, WA Marysville, WA 1
4 7 24 Colton Fisher Colton Fisher Ephrata, WA Ephrata, WA 3
5 5 55K Kyle Spaulding Kyle Spaulding East Wenatchee, WA East Wenatchee, WA -
6 3 15 Matt Snyder Matt Snyder -3
7 1 9 Winston Roberts Winston Roberts Ephrata, WA Ephrata, WA -6

Qualifying

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 8 24 Colton Fisher Colton Fisher Ephrata, WA Ephrata, WA 16.962
2 7 32 Jay Evans Jay Evans Wenatchee, WA Wenatchee, WA 16.966
3 23 55K Kyle Spaulding Kyle Spaulding East Wenatchee, WA East Wenatchee, WA 17.035
4 6 72 Keegan Creager Keegan Creager Marysville, WA Marysville, WA 17.151
5 21 15 Matt Snyder Matt Snyder 17.262
6 18 19 Eddie Razey Eddie Razey Soap Lake, WA Soap Lake, WA 17.297
7 19 9 Winston Roberts Winston Roberts Ephrata, WA Ephrata, WA 17.316
8 22 17S Gene Solomon Gene Solomon Cle Elum, WA Cle Elum, WA 17.351
9 4 1 Terry Cook Terry Cook Indianapolis, IN Indianapolis, IN 17.373
10 9 7 Dylan Frazier Dylan Frazier Carnation, WA Carnation, WA 17.560
11 20 717 Diezel Snyder Diezel Snyder Cle Elum, WA Cle Elum, WA 17.643
12 10 12 Saige Frazier Saige Frazier Carnation, WA Carnation, WA 18.029
13 1 16 Laila Arneson Laila Arneson Soap Lake, WA Soap Lake, WA 18.043
14 12 08 Bill Holbrook Bill Holbrook Wenatchee, WA Wenatchee, WA 18.146
15 11 79 Kayleb Gill Kayleb Gill Wenatchee, WA Wenatchee, WA 18.188
16 3 17W Wallace Baker Wallace Baker East Wenatchee, WA East Wenatchee, WA 18.507
17 2 20 Benjamin Bahadar Benjamin Bahadar Lacrosse, WA Lacrosse, WA 18.660
18 17 62 Jamy Macken Jamy Macken Moses Lake, WA Moses Lake, WA 18.896
19 13 98K Karlyn Kocher Karlyn Kocher Leavenworth, WA Leavenworth, WA 19.460
20 15 8 Phillip Love Phillip Love Ephrata, WA Ephrata, WA 19.980
All transfer

Johnson Electric Bump 2 Pass

25 Laps

A Main

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 7 4 Josh Musgrove Josh Musgrove malaga, WA malaga, WA 6
2 4 69 Ted Hutt Ted Hutt Sequim, WA Sequim, WA 2
3 12 17X Rick Yargus Rick Yargus Stanwood, WA Stanwood, WA 9
4 3 90 Jeffry Hutt Jeffry Hutt Sequim, WA Sequim, WA -1
5 13 00 Kellie Zacharias Kellie Zacharias Yakima, WA Yakima, WA 8
6 6 99 Kenny McDaniels Kenny McDaniels Sequim, WA Sequim, WA -
7 9 5150 Josh Page Josh Page Sequim, WA Sequim, WA 2
8 10 191 Caleb Robinson Caleb Robinson Tacoma, WA Tacoma, WA 2
9 8 88 Forrest Page Forrest Page Sequim, WA Sequim, WA -1
10 11 59 Tony Timlick Tony Timlick Auburn, WA Auburn, WA 1
11 1 3 Jeff Baker Jeff Baker -10
12 2 02 Jared Bykoski Jared Bykoski East Wenatchee, WA East Wenatchee, WA -10
13 5 09 Charles Mainwaring Charles Mainwaring Thorp, WA Thorp, WA -8
8 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 6 191 Caleb Robinson Caleb Robinson Tacoma, WA Tacoma, WA 5
2 4 69 Ted Hutt Ted Hutt Sequim, WA Sequim, WA 2
3 2 09 Charles Mainwaring Charles Mainwaring Thorp, WA Thorp, WA -1
4 5 99 Kenny McDaniels Kenny McDaniels Sequim, WA Sequim, WA 1
5 3 5150 Josh Page Josh Page Sequim, WA Sequim, WA -2
8 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 5 3 Jeff Baker Jeff Baker 4
2 6 4 Josh Musgrove Josh Musgrove malaga, WA malaga, WA 4
3 2 00 Kellie Zacharias Kellie Zacharias Yakima, WA Yakima, WA -1
4 3 90 Jeffry Hutt Jeffry Hutt Sequim, WA Sequim, WA -1
5 1 17X Rick Yargus Rick Yargus Stanwood, WA Stanwood, WA -4
6 4 02 Jared Bykoski Jared Bykoski East Wenatchee, WA East Wenatchee, WA -2

Qualifying

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 7 4 Josh Musgrove Josh Musgrove malaga, WA malaga, WA 16.248
2 1 3 Jeff Baker Jeff Baker 17.265
3 2 02 Jared Bykoski Jared Bykoski East Wenatchee, WA East Wenatchee, WA 17.766
4 3 90 Jeffry Hutt Jeffry Hutt Sequim, WA Sequim, WA 17.771
5 13 00 Kellie Zacharias Kellie Zacharias Yakima, WA Yakima, WA 17.853
6 12 17X Rick Yargus Rick Yargus Stanwood, WA Stanwood, WA 18.002
7 10 191 Caleb Robinson Caleb Robinson Tacoma, WA Tacoma, WA 18.438
8 6 99 Kenny McDaniels Kenny McDaniels Sequim, WA Sequim, WA 18.667
9 4 69 Ted Hutt Ted Hutt Sequim, WA Sequim, WA 18.746
10 9 5150 Josh Page Josh Page Sequim, WA Sequim, WA 19.966
11 5 09 Charles Mainwaring Charles Mainwaring Thorp, WA Thorp, WA 20.825
12 11 59 Tony Timlick Tony Timlick Auburn, WA Auburn, WA 20.929
All transfer

Practice 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 5 00 Kellie Zacharias Kellie Zacharias Yakima, WA Yakima, WA 4
2 8 17X Rick Yargus Rick Yargus Stanwood, WA Stanwood, WA 6
3 2 4 Josh Musgrove Josh Musgrove malaga, WA malaga, WA -1
4 4 59 Tony Timlick Tony Timlick Auburn, WA Auburn, WA -
5 7 90 Jeffry Hutt Jeffry Hutt Sequim, WA Sequim, WA 2

Angel Bail Bonds Bandoleros

15 Laps

A Main

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 45 Cannon Delong Cannon Delong Ephrata, WA Ephrata, WA 2
2 2 77 Caleb Delong Caleb Delong Ephrata, WA Ephrata, WA -
3 4 22 Emerson Goetz Emerson Goetz Okanogan, WA Okanogan, WA 1
4 7 33 Kaden Steinburg Kaden Steinburg Wenatchee, WA Wenatchee, WA 3
5 6 34 Tyler Steinburg Tyler Steinburg Wenatchee, WA Wenatchee, WA 1
6 1 91 Dakota Ballard Dakota Ballard Yakima, WA Yakima, WA -5
7 5 4 Madison Hagood Madison Hagood Ephrata, WA Ephrata, WA -2
8 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 4 Madison Hagood Madison Hagood Ephrata, WA Ephrata, WA -
2 2 34 Tyler Steinburg Tyler Steinburg Wenatchee, WA Wenatchee, WA -
3 3 91 Dakota Ballard Dakota Ballard Yakima, WA Yakima, WA -
8 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 45 Cannon Delong Cannon Delong Ephrata, WA Ephrata, WA 3
2 2 22 Emerson Goetz Emerson Goetz Okanogan, WA Okanogan, WA -
3 3 77 Caleb Delong Caleb Delong Ephrata, WA Ephrata, WA -
4 1 33 Kaden Steinburg Kaden Steinburg Wenatchee, WA Wenatchee, WA -3

Qualifying

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 4 45 Cannon Delong Cannon Delong Ephrata, WA Ephrata, WA 16.627
2 3 77 Caleb Delong Caleb Delong Ephrata, WA Ephrata, WA 17.139
3 5 22 Emerson Goetz Emerson Goetz Okanogan, WA Okanogan, WA 17.149
4 8 33 Kaden Steinburg Kaden Steinburg Wenatchee, WA Wenatchee, WA 17.189
5 2 91 Dakota Ballard Dakota Ballard Yakima, WA Yakima, WA 17.701
6 7 34 Tyler Steinburg Tyler Steinburg Wenatchee, WA Wenatchee, WA 17.808
7 6 4 Madison Hagood Madison Hagood Ephrata, WA Ephrata, WA 17.865
8 1 21 Matthew Anders Matthew Anders Wenatchee, WA Wenatchee, WA 17.865
All transfer


Next Event

DAYSHRSMINSEC
Driver Registration Buy Tickets

Jerrys Auto Supply






Jerrys Auto Supply
Leanord Evans
Plumb Perfect
Budweiser
East Wenatchee Cedars Inn
Haglund’s Trophies
Johnson Electric Northwest
Les Schwab
Pepsi  Mtn Dew
North Valley Mechanical
Dick’s Heating  Air Conditioning Inc
Holaday’s Custom Muffler  Fabrication
Wenatchee Valley Chamber
Knutson Construction
Smittys Pancake House
Nelson Motorsports
Zero Handicap
Angles Bail Bonds
Artisan Flooring
Clearwater Saloon
Comfort Suites
Community Glass
Joes Log Cabin
RaceCals
Randys Towing