Wenatchee Valley Super Oval

  • 1

.

PIT PAY Now Available for WVSO
$25,000 to win Wenatchee 200 Information
Now Hiring for 2024 Season
PIT PAY Now Available for WVSO

PIT PAY Now Available for WVSO

2/23/2024 -
Pit Pay is now live for purchasing your 2024 WVSO Memberships. You must download the Pit Pay App, search for Wenatchee Valley Super Oval. Pit Passes w
$25,000 to win Wenatchee 200 Information

$25,000 to win Wenatchee 200 Information

2/12/2024 -
The Wenatchee 200 Presented by Plumb Perfect returns to the fastest 1/4 mile in the west Wenatchee Valley's Super Oval on Saturday June 1st. The event
Now Hiring for 2024 Season

Now Hiring for 2024 Season

2/2/2024 -
We're now hiring for the 2024 Season at WVSO! We're looking for fun, high energy individuals to join our team for the upcoming season. We're hiring fo


8/12/2023 - Wenatchee Valley Super Oval

8/12/2023 - Wenatchee Valley Super Oval

Wenatchee, WA

Columbia River Throwdown 100 Big 4 Race 3

Classes

  • Jerry's Auto Supply Pro Late Models14 entries
  • Dick's Heating and Air Conditioning Thunder Cars18 entries
  • Angel Bail Bonds Bandoleros10 entries
  • NW Pro 4 Trucks10 entries
  • Tri State Mini Stock Tour9 entries

Track Contact

Full Event Information on MyRacePass

Jerry's Auto Supply Pro Late Models

100 Laps

A Main

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 5 22 Evan Goetz Evan Goetz Okanogan, WA Okanogan, WA 4
2 8 1 Kasey Kleyn Kasey Kleyn Quincy, WA Quincy, WA 6
3 10 64 Garrett Evans Garrett Evans East Wenatchee, WA East Wenatchee, WA 7
4 7 2 Terry Halverson Terry Halverson Wenatchee, WA Wenatchee, WA 3
5 6 19 Thomas Stanford Thomas Stanford Sammamish, WA Sammamish, WA 1
6 2 5 Jan Evans Jan Evans Wenatchee, WA Wenatchee, WA -4
7 3 78 Haley Constance Haley Constance Evertt, WA Evertt, WA -4
8 4 93 Dave Garber Dave Garber Spokane, WA Spokane, WA -4
9 11 50 Ken Mullins Ken Mullins Selah, WA Selah, WA 2
10 1 11 Danica Dart Danica Dart Ephrata, WA Ephrata, WA -9
11 14 45A Aleena Schovaers Aleena Schovaers Spokane Valley, WA Spokane Valley, WA 3
12 13 021 Todd Connell Todd Connell Yakima, WA Yakima, WA 1
13 12 91 Hans Roberts Hans Roberts Ephrata, WA Ephrata, WA -1
14 9 8 Mitch Kleyn Mitch Kleyn Quincy, WA Quincy, WA -5

Qualifying

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 9 1 Kasey Kleyn Kasey Kleyn Quincy, WA Quincy, WA 13.522
2 8 2 Terry Halverson Terry Halverson Wenatchee, WA Wenatchee, WA 13.556
3 14 19 Thomas Stanford Thomas Stanford Sammamish, WA Sammamish, WA 13.572
4 7 22 Evan Goetz Evan Goetz Okanogan, WA Okanogan, WA 13.577
5 6 93 Dave Garber Dave Garber Spokane, WA Spokane, WA 13.648
6 2 78 Haley Constance Haley Constance Evertt, WA Evertt, WA 13.660
7 5 5 Jan Evans Jan Evans Wenatchee, WA Wenatchee, WA 13.681
8 3 11 Danica Dart Danica Dart Ephrata, WA Ephrata, WA 13.737
9 10 8 Mitch Kleyn Mitch Kleyn Quincy, WA Quincy, WA 13.743
10 4 64 Garrett Evans Garrett Evans East Wenatchee, WA East Wenatchee, WA 13.785
11 11 50 Ken Mullins Ken Mullins Selah, WA Selah, WA 13.884
12 12 91 Hans Roberts Hans Roberts Ephrata, WA Ephrata, WA 13.982
13 1 021 Todd Connell Todd Connell Yakima, WA Yakima, WA 14.139
14 13 45A Aleena Schovaers Aleena Schovaers Spokane Valley, WA Spokane Valley, WA 14.621

Dick's Heating and Air Conditioning Thunder Cars

30 Laps

A Main

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 14 25 Bob Greiner Bob Greiner East Wenatchee, WA East Wenatchee, WA 13
2 13 26 Cameron Doyle Cameron Doyle East Wenatchee, WA East Wenatchee, WA 11
3 4 55 Andrew Aper Andrew Aper South Cle Elum, WA South Cle Elum, WA 1
4 9 12 Luke Schall Luke Schall Wenatchee, WA Wenatchee, WA 5
5 5 7.5 Mike Sims Mike Sims Monitor, WA Monitor, WA -
6 10 4 Josh Musgrove Josh Musgrove malaga, WA malaga, WA 4
7 6 42 Chandler Holaday Chandler Holaday Wenatchee, WA Wenatchee, WA -1
8 3 84 Carl Brandt Carl Brandt Wenatchee, WA Wenatchee, WA -5
9 8 25J Josh Henne Josh Henne Moxee, WA Moxee, WA -1
10 75 David Macken David Macken Moses Lake, WA Moses Lake, WA -
11 12 86 Bart Hector Sr Bart Hector Sr Ephrada, WA Ephrada, WA 1
12 11 4F Nick Frazier Nick Frazier East Wenatchee, WA East Wenatchee, WA -1
13 7 7 Dale Wennerberg Dale Wennerberg Monitor, WA Monitor, WA -6
14 15 77 Jordan Mullins Jordan Mullins Naches, WA Naches, WA 1
15 1 95 Tony Daggett Tony Daggett East Wenatchee, WA East Wenatchee, WA -14
16 2 10 Elijah Pennington Elijah Pennington Tacoma, WA Tacoma, WA -14
17 16 58 Dennis Kennedy Dennis Kennedy Wenatchee, WA Wenatchee, WA -1
8 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 58 Dennis Kennedy Dennis Kennedy Wenatchee, WA Wenatchee, WA -
2 3 10 Elijah Pennington Elijah Pennington Tacoma, WA Tacoma, WA 1
3 5 55 Andrew Aper Andrew Aper South Cle Elum, WA South Cle Elum, WA 2
4 7 42 Chandler Holaday Chandler Holaday Wenatchee, WA Wenatchee, WA 3
5 6 7.5 Mike Sims Mike Sims Monitor, WA Monitor, WA 1
6 8 7 Dale Wennerberg Dale Wennerberg Monitor, WA Monitor, WA 2
7 2 95 Tony Daggett Tony Daggett East Wenatchee, WA East Wenatchee, WA -5
8 4 84 Carl Brandt Carl Brandt Wenatchee, WA Wenatchee, WA -4
9 9 52 Jamy Macken Jamy Macken Moses Lake, WA Moses Lake, WA -
8 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 4F Nick Frazier Nick Frazier East Wenatchee, WA East Wenatchee, WA 2
2 5 26 Cameron Doyle Cameron Doyle East Wenatchee, WA East Wenatchee, WA 3
3 7 77 Jordan Mullins Jordan Mullins Naches, WA Naches, WA 4
4 2 4 Josh Musgrove Josh Musgrove malaga, WA malaga, WA -2
5 1 25J Josh Henne Josh Henne Moxee, WA Moxee, WA -4
6 8 12 Luke Schall Luke Schall Wenatchee, WA Wenatchee, WA 2
7 6 25 Bob Greiner Bob Greiner East Wenatchee, WA East Wenatchee, WA -1
8 4 86 Bart Hector Sr Bart Hector Sr Ephrada, WA Ephrada, WA -4
9 9 75 David Macken David Macken Moses Lake, WA Moses Lake, WA -

Qualifying

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 12 77 Jordan Mullins Jordan Mullins Naches, WA Naches, WA 14.821
2 6 25 Bob Greiner Bob Greiner East Wenatchee, WA East Wenatchee, WA 14.838
3 4 26 Cameron Doyle Cameron Doyle East Wenatchee, WA East Wenatchee, WA 14.959
4 7 86 Bart Hector Sr Bart Hector Sr Ephrada, WA Ephrada, WA 15.062
5 5 4F Nick Frazier Nick Frazier East Wenatchee, WA East Wenatchee, WA 15.091
6 13 4 Josh Musgrove Josh Musgrove malaga, WA malaga, WA 15.093
7 15 12 Luke Schall Luke Schall Wenatchee, WA Wenatchee, WA 15.183
8 8 25J Josh Henne Josh Henne Moxee, WA Moxee, WA 15.295
9 17 7 Dale Wennerberg Dale Wennerberg Monitor, WA Monitor, WA 15.306
10 9 42 Chandler Holaday Chandler Holaday Wenatchee, WA Wenatchee, WA 15.307
11 16 7.5 Mike Sims Mike Sims Monitor, WA Monitor, WA 15.328
12 1 55 Andrew Aper Andrew Aper South Cle Elum, WA South Cle Elum, WA 15.342
13 2 84 Carl Brandt Carl Brandt Wenatchee, WA Wenatchee, WA 15.464
14 14 10 Elijah Pennington Elijah Pennington Tacoma, WA Tacoma, WA 15.636
15 3 95 Tony Daggett Tony Daggett East Wenatchee, WA East Wenatchee, WA 15.683
16 10 58 Dennis Kennedy Dennis Kennedy Wenatchee, WA Wenatchee, WA 15.920
DNS 11 52 Jamy Macken Jamy Macken Moses Lake, WA Moses Lake, WA

Angel Bail Bonds Bandoleros

20 Laps

A Main

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 5 -4 Wyatt Flowers Wyatt Flowers Palmer, AK Palmer, AK 4
2 2 27 Sydney Hamlin Sydney Hamlin Post Falls, ID Post Falls, ID -
3 3 33 Kaden Steinburg Kaden Steinburg Wenatchee, WA Wenatchee, WA -
4 6 21 Matthew Anders Matthew Anders Wenatchee, WA Wenatchee, WA 2
5 8 89 Kimber Bylund Kimber Bylund Spokane, WA Spokane, WA 3
6 7 95 Isaiah Johnson Isaiah Johnson Palmer, AK Palmer, AK 1
7 9 19 Emily Hamlin Emily Hamlin Post Falls, ID Post Falls, ID 2
8 1 91 Dakota Ballard Dakota Ballard Yakima, WA Yakima, WA -7
9 4 24 Cole Dasenbrock Cole Dasenbrock Deer Park, WA Deer Park, WA -5
DNS 10 9 Gracin Bull Gracin Bull East Wenatchee, WA East Wenatchee, WA -
8 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 21 Matthew Anders Matthew Anders Wenatchee, WA Wenatchee, WA 1
2 1 95 Isaiah Johnson Isaiah Johnson Palmer, AK Palmer, AK -1
3 3 89 Kimber Bylund Kimber Bylund Spokane, WA Spokane, WA -
4 4 19 Emily Hamlin Emily Hamlin Post Falls, ID Post Falls, ID -
DNS 5 9 Gracin Bull Gracin Bull East Wenatchee, WA East Wenatchee, WA -
8 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 5 -4 Wyatt Flowers Wyatt Flowers Palmer, AK Palmer, AK 4
2 4 24 Cole Dasenbrock Cole Dasenbrock Deer Park, WA Deer Park, WA 2
3 2 27 Sydney Hamlin Sydney Hamlin Post Falls, ID Post Falls, ID -1
4 3 33 Kaden Steinburg Kaden Steinburg Wenatchee, WA Wenatchee, WA -1
5 1 91 Dakota Ballard Dakota Ballard Yakima, WA Yakima, WA -4

Qualifying

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 6 -4 Wyatt Flowers Wyatt Flowers Palmer, AK Palmer, AK 15.760
2 5 24 Cole Dasenbrock Cole Dasenbrock Deer Park, WA Deer Park, WA 15.983
3 10 33 Kaden Steinburg Kaden Steinburg Wenatchee, WA Wenatchee, WA 16.147
4 8 27 Sydney Hamlin Sydney Hamlin Post Falls, ID Post Falls, ID 16.164
5 2 91 Dakota Ballard Dakota Ballard Yakima, WA Yakima, WA 16.619
6 1 21 Matthew Anders Matthew Anders Wenatchee, WA Wenatchee, WA 17.129
7 9 95 Isaiah Johnson Isaiah Johnson Palmer, AK Palmer, AK 18.006
8 4 89 Kimber Bylund Kimber Bylund Spokane, WA Spokane, WA 20.460
9 7 19 Emily Hamlin Emily Hamlin Post Falls, ID Post Falls, ID 22.931
DNS 3 9 Gracin Bull Gracin Bull East Wenatchee, WA East Wenatchee, WA
All transfer

NW Pro 4 Trucks

30 Laps

A Feature

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 5 4 Pete Brady Pete Brady Tacoma, WA Tacoma, WA 4
2 9 26K Cole Kooy Cole Kooy Snohomish, WA Snohomish, WA 7
3 8 17A Mike Wiley Mike Wiley Long Branch, WA Long Branch, WA 5
4 2 7 Matt Greene Matt Greene Snohomish, WA Snohomish, WA -2
5 7 6 Aaron Greene Aaron Greene 2
6 6 37 Scott Beaudoin Scott Beaudoin Vancouver, WA Vancouver, WA -
7 3 5 Eric Angeledes Eric Angeledes Auburn, WA Auburn, WA -4
8 1 8 Shane Greene Shane Greene Seattle, WA Seattle, WA -7
9 4 35 Haylie Wilkinson Haylie Wilkinson Lake Stevens, WA Lake Stevens, WA -5
8 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 7 Matt Greene Matt Greene Snohomish, WA Snohomish, WA 1
2 4 35 Haylie Wilkinson Haylie Wilkinson Lake Stevens, WA Lake Stevens, WA 2
3 3 5 Eric Angeledes Eric Angeledes Auburn, WA Auburn, WA -
4 1 8 Shane Greene Shane Greene Seattle, WA Seattle, WA -3
8 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 4 Pete Brady Pete Brady Tacoma, WA Tacoma, WA -
2 2 37 Scott Beaudoin Scott Beaudoin Vancouver, WA Vancouver, WA -
3 3 6 Aaron Greene Aaron Greene -
4 5 17A Mike Wiley Mike Wiley Long Branch, WA Long Branch, WA 1
5 4 26K Cole Kooy Cole Kooy Snohomish, WA Snohomish, WA -1

Qualifying

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 9 17A Mike Wiley Mike Wiley Long Branch, WA Long Branch, WA 14.811
2 8 26K Cole Kooy Cole Kooy Snohomish, WA Snohomish, WA 15.022
3 5 6 Aaron Greene Aaron Greene 15.097
4 2 37 Scott Beaudoin Scott Beaudoin Vancouver, WA Vancouver, WA 15.099
5 3 4 Pete Brady Pete Brady Tacoma, WA Tacoma, WA 15.110
6 10 35 Haylie Wilkinson Haylie Wilkinson Lake Stevens, WA Lake Stevens, WA 15.212
7 1 5 Eric Angeledes Eric Angeledes Auburn, WA Auburn, WA 15.319
8 6 7 Matt Greene Matt Greene Snohomish, WA Snohomish, WA 15.361
9 7 8 Shane Greene Shane Greene Seattle, WA Seattle, WA 15.375
DNS 4 24 Mckenna Cox Mckenna Cox Arlington, WA Arlington, WA

Tri State Mini Stock Tour

40 Laps

A Feature

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 8 96 KC Garber KC Garber Spokane, WA Spokane, WA 7
2 7 3 Colton Schultz Colton Schultz Spokane, WA Spokane, WA 5
3 6 117 Patrick Di Bari Patrick Di Bari Spokane, WA Spokane, WA 3
4 4 12 Bryant Routt Bryant Routt Spokane, WA Spokane, WA -
5 3 97 Nat Barber Nat Barber Monroe, WA Monroe, WA -2
6 2 8 Cameron Jeske Cameron Jeske Spokane, WA Spokane, WA -4
7 5 16 Casey Jeske Casey Jeske Spokane, WA Spokane, WA -2
8 1 168 Ed Lee Ed Lee Biloxi, MS Biloxi, MS -7
8 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 8 Cameron Jeske Cameron Jeske Spokane, WA Spokane, WA 1
2 6 117 Patrick Di Bari Patrick Di Bari Spokane, WA Spokane, WA 4
3 4 12 Bryant Routt Bryant Routt Spokane, WA Spokane, WA 1
4 8 96 KC Garber KC Garber Spokane, WA Spokane, WA 4
5 3 97 Nat Barber Nat Barber Monroe, WA Monroe, WA -2
6 1 168 Ed Lee Ed Lee Biloxi, MS Biloxi, MS -5
DNS 5 16 Casey Jeske Casey Jeske Spokane, WA Spokane, WA -
DNS 7 3 Colton Schultz Colton Schultz Spokane, WA Spokane, WA -

Qualifying 1

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 3 96 KC Garber KC Garber Spokane, WA Spokane, WA 14.596
2 9 3 Colton Schultz Colton Schultz Spokane, WA Spokane, WA 14.598
3 2 117 Patrick Di Bari Patrick Di Bari Spokane, WA Spokane, WA 14.602
4 5 16 Casey Jeske Casey Jeske Spokane, WA Spokane, WA 14.691
5 8 12 Bryant Routt Bryant Routt Spokane, WA Spokane, WA 14.748
6 1 97 Nat Barber Nat Barber Monroe, WA Monroe, WA 14.837
7 4 8 Cameron Jeske Cameron Jeske Spokane, WA Spokane, WA 14.875
8 6 168 Ed Lee Ed Lee Biloxi, MS Biloxi, MS 15.451
9 7 22 JR Norton JR Norton Yakima, WA Yakima, WA 16.583


Next Event

DAYSHRSMINSEC
Driver Registration Buy Tickets

Jerrys Auto Supply






Jerrys Auto Supply
Leanord Evans
Plumb Perfect
Budweiser
East Wenatchee Cedars Inn
Haglund’s Trophies
Johnson Electric Northwest
Les Schwab
Pepsi  Mtn Dew
North Valley Mechanical
Dick’s Heating  Air Conditioning Inc
Holaday’s Custom Muffler  Fabrication
Wenatchee Valley Chamber
Knutson Construction
Smittys Pancake House
Nelson Motorsports
Zero Handicap
Angles Bail Bonds
Artisan Flooring
Clearwater Saloon
Comfort Suites
Community Glass
Joes Log Cabin
RaceCals
Randys Towing