Wenatchee Valley Super Oval

  • 1

.

PIT PAY Now Available for WVSO
$25,000 to win Wenatchee 200 Information
Now Hiring for 2024 Season
PIT PAY Now Available for WVSO

PIT PAY Now Available for WVSO

2/23/2024 -
Pit Pay is now live for purchasing your 2024 WVSO Memberships. You must download the Pit Pay App, search for Wenatchee Valley Super Oval. Pit Passes w
$25,000 to win Wenatchee 200 Information

$25,000 to win Wenatchee 200 Information

2/12/2024 -
The Wenatchee 200 Presented by Plumb Perfect returns to the fastest 1/4 mile in the west Wenatchee Valley's Super Oval on Saturday June 1st. The event
Now Hiring for 2024 Season

Now Hiring for 2024 Season

2/2/2024 -
We're now hiring for the 2024 Season at WVSO! We're looking for fun, high energy individuals to join our team for the upcoming season. We're hiring fo


9/16/2023 - Wenatchee Valley Super Oval

9/16/2023 - Wenatchee Valley Super Oval

Wenatchee, WA

Neal Newberry 125

Classes

  • Dick's Heating and Air Conditioning Thunder Cars18 entries
  • Northwest Super Late Model Series20 entries
  • Angel Bail Bonds Bandoleros7 entries
  • INEX Legends29 entries

Track Contact

News

End of the Year Bash September 15-16
End of the Year Bash September 15-16

It's one of the biggest weekends of racing in the Northwest for the End of the Year Bash at WVSO Friday September 15 & Saturday September 16. Tickets, Drivers Registration and Camping is all now avai...

Full Event Information on MyRacePass

Dick's Heating and Air Conditioning Thunder Cars

30 Laps

A Main

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 6 25 Bob Greiner Bob Greiner East Wenatchee, WA East Wenatchee, WA 5
2 3 86S Ron Stewart Ron Stewart Moses Lake, WA Moses Lake, WA 1
3 4 7 Dale Wennerberg Dale Wennerberg Monitor, WA Monitor, WA 1
4 8 4 Josh Musgrove Josh Musgrove malaga, WA malaga, WA 4
5 10 77 Jordan Mullins Jordan Mullins Naches, WA Naches, WA 5
6 9 26 Cameron Doyle Cameron Doyle East Wenatchee, WA East Wenatchee, WA 3
7 7 55 Andrew Aper Andrew Aper South Cle Elum, WA South Cle Elum, WA -
8 1 84 Carl Brandt Carl Brandt Wenatchee, WA Wenatchee, WA -7
9 13 6 Gary Homad Gary Homad Waterville, WA Waterville, WA 4
10 12 42 Chandler Holaday Chandler Holaday Wenatchee, WA Wenatchee, WA 2
11 11 58 Dennis Kennedy Dennis Kennedy Wenatchee, WA Wenatchee, WA -
12 5 12 Luke Schall Luke Schall Wenatchee, WA Wenatchee, WA -7
13 15 95 Tony Daggett Tony Daggett East Wenatchee, WA East Wenatchee, WA 2
14 2 7.5 Mike Sims Mike Sims Monitor, WA Monitor, WA -12
15 14 32 Jacob McGraw Jacob McGraw Wenatchee, WA Wenatchee, WA -1
16 17 25J Josh Henne Josh Henne Moxee, WA Moxee, WA 1
DNS 16 8 Jim Bise Jim Bise Moses Lake, WA Moses Lake, WA -
8 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 58 Dennis Kennedy Dennis Kennedy Wenatchee, WA Wenatchee, WA 3
2 1 95 Tony Daggett Tony Daggett East Wenatchee, WA East Wenatchee, WA -1
3 5 84 Carl Brandt Carl Brandt Wenatchee, WA Wenatchee, WA 2
4 8 6 Gary Homad Gary Homad Waterville, WA Waterville, WA 4
5 6 7.5 Mike Sims Mike Sims Monitor, WA Monitor, WA 1
6 3 42 Chandler Holaday Chandler Holaday Wenatchee, WA Wenatchee, WA -3
7 2 32 Jacob McGraw Jacob McGraw Wenatchee, WA Wenatchee, WA -5
DNS 7 25J Josh Henne Josh Henne Moxee, WA Moxee, WA -
8 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 7 Dale Wennerberg Dale Wennerberg Monitor, WA Monitor, WA 1
2 1 86S Ron Stewart Ron Stewart Moses Lake, WA Moses Lake, WA -1
3 4 25 Bob Greiner Bob Greiner East Wenatchee, WA East Wenatchee, WA 1
4 7 26 Cameron Doyle Cameron Doyle East Wenatchee, WA East Wenatchee, WA 3
5 3 12 Luke Schall Luke Schall Wenatchee, WA Wenatchee, WA -2
6 8 77 Jordan Mullins Jordan Mullins Naches, WA Naches, WA 2
7 5 55 Andrew Aper Andrew Aper South Cle Elum, WA South Cle Elum, WA -2
8 6 4 Josh Musgrove Josh Musgrove malaga, WA malaga, WA -2

Qualifying

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 12 77 Jordan Mullins Jordan Mullins Naches, WA Naches, WA 14.825
2 5 26 Cameron Doyle Cameron Doyle East Wenatchee, WA East Wenatchee, WA 14.967
3 13 4 Josh Musgrove Josh Musgrove malaga, WA malaga, WA 15.007
4 1 55 Andrew Aper Andrew Aper South Cle Elum, WA South Cle Elum, WA 15.016
5 6 25 Bob Greiner Bob Greiner East Wenatchee, WA East Wenatchee, WA 15.030
6 14 12 Luke Schall Luke Schall Wenatchee, WA Wenatchee, WA 15.094
7 17 7 Dale Wennerberg Dale Wennerberg Monitor, WA Monitor, WA 15.119
8 16 86S Ron Stewart Ron Stewart Moses Lake, WA Moses Lake, WA 15.126
9 15 7.5 Mike Sims Mike Sims Monitor, WA Monitor, WA 15.194
10 3 84 Carl Brandt Carl Brandt Wenatchee, WA Wenatchee, WA 15.331
11 10 58 Dennis Kennedy Dennis Kennedy Wenatchee, WA Wenatchee, WA 15.414
12 8 42 Chandler Holaday Chandler Holaday Wenatchee, WA Wenatchee, WA 15.421
13 9 6 Gary Homad Gary Homad Waterville, WA Waterville, WA 15.461
14 11 32 Jacob McGraw Jacob McGraw Wenatchee, WA Wenatchee, WA 15.480
15 4 95 Tony Daggett Tony Daggett East Wenatchee, WA East Wenatchee, WA 15.483
DNS 2 8 Jim Bise Jim Bise Moses Lake, WA Moses Lake, WA
DNS 7 25J Josh Henne Josh Henne Moxee, WA Moxee, WA
All transfer

Northwest Super Late Model Series

125 Laps

Neal Newberry 125

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 7 42 Evan Goetz Evan Goetz Okanogan, WA Okanogan, WA 6
2 14 55 Haeden Plybon Haeden Plybon Spokane, WA Spokane, WA 12
3 16 15 Tayler Riddle Tayler Riddle Naches, WA Naches, WA 13
4 5 13 Matt Doyle Matt Doyle Nine Mile Falls, WA Nine Mile Falls, WA 1
5 8 2 Terry Halverson Terry Halverson Wenatchee, WA Wenatchee, WA 3
6 19 54 Shelby Thompson Shelby Thompson Spokane, WA Spokane, WA 13
7 12 26 John Newhouse John Newhouse Twin Falls, ID Twin Falls, ID 5
8 18 17S Max Schroeder Max Schroeder Tacoma, WA Tacoma, WA 10
9 11 16 Glenn Knutson Glenn Knutson Quincy, WA Quincy, WA 2
10 15 17 Bob Presley Bob Presley Olympia, WA Olympia, WA 5
11 10 80 Wyatt King Wyatt King Meridian, ID Meridian, ID -1
12 6 93 Dave Garber Dave Garber Spokane, WA Spokane, WA -6
13 4 91 Alan Cress Alan Cress Stayton, OR Stayton, OR -9
14 9 33 Christopher Kalsch Christopher Kalsch Hillsboro, OR Hillsboro, OR -5
15 1 3B Andy Beaman Andy Beaman Selah, WA Selah, WA -14
16 2 3 Ken Bonney Ken Bonney Hermiston, OR Hermiston, OR -14
17 3 81 Ray Clever Ray Clever Boise, ID Boise, ID -14
18 17 7 Zach Riehl Zach Riehl Corbett, OR Corbett, OR -1
19 13 29 Jason O'Neil Jason O'Neil Mead, WA Mead, WA -6

Qualifying

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 7 42 Evan Goetz Evan Goetz Okanogan, WA Okanogan, WA 12.530
2 15 55 Haeden Plybon Haeden Plybon Spokane, WA Spokane, WA 12.533
3 17 15 Tayler Riddle Tayler Riddle Naches, WA Naches, WA 12.539
4 19 17S Max Schroeder Max Schroeder Tacoma, WA Tacoma, WA 12.720
5 16 17 Bob Presley Bob Presley Olympia, WA Olympia, WA 12.723
6 14 29 Jason O'Neil Jason O'Neil Mead, WA Mead, WA 12.739
7 8 2 Terry Halverson Terry Halverson Wenatchee, WA Wenatchee, WA 12.742
8 5 13 Matt Doyle Matt Doyle Nine Mile Falls, WA Nine Mile Falls, WA 12.774
9 13 26 John Newhouse John Newhouse Twin Falls, ID Twin Falls, ID 12.775
10 4 91 Alan Cress Alan Cress Stayton, OR Stayton, OR 12.783
11 6 93 Dave Garber Dave Garber Spokane, WA Spokane, WA 12.839
12 12 16 Glenn Knutson Glenn Knutson Quincy, WA Quincy, WA 12.841
13 11 80 Wyatt King Wyatt King Meridian, ID Meridian, ID 12.912
14 2 3 Ken Bonney Ken Bonney Hermiston, OR Hermiston, OR 12.933
15 20 54 Shelby Thompson Shelby Thompson Spokane, WA Spokane, WA 12.933
16 18 7 Zach Riehl Zach Riehl Corbett, OR Corbett, OR 12.945
17 10 33 Christopher Kalsch Christopher Kalsch Hillsboro, OR Hillsboro, OR 12.974
18 1 3B Andy Beaman Andy Beaman Selah, WA Selah, WA 13.151
19 3 81 Ray Clever Ray Clever Boise, ID Boise, ID 13.382
DNS 9 25 Kirk Hennefer Kirk Hennefer Missoula, MT Missoula, MT
Top 20 transfer

Angel Bail Bonds Bandoleros

20 Laps

A Main

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 5 -4 Wyatt Flowers Wyatt Flowers Palmer, AK Palmer, AK 4
2 4 27 Sydney Hamlin Sydney Hamlin Post Falls, ID Post Falls, ID 2
3 2 31 Kaden Steinburg Kaden Steinburg Wenatchee, WA Wenatchee, WA -1
4 1 91 Dakota Ballard Dakota Ballard Yakima, WA Yakima, WA -3
5 7 95 Isaiah Johnson Isaiah Johnson Palmer, AK Palmer, AK 2
6 6 19 Emily Hamlin Emily Hamlin Post Falls, ID Post Falls, ID -
DNS 3 21 Matthew Anders Matthew Anders Wenatchee, WA Wenatchee, WA -
8 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 5 -4 Wyatt Flowers Wyatt Flowers Palmer, AK Palmer, AK 4
2 1 91 Dakota Ballard Dakota Ballard Yakima, WA Yakima, WA -1
3 4 27 Sydney Hamlin Sydney Hamlin Post Falls, ID Post Falls, ID 1
4 6 19 Emily Hamlin Emily Hamlin Post Falls, ID Post Falls, ID 2
5 7 95 Isaiah Johnson Isaiah Johnson Palmer, AK Palmer, AK 2
6 2 31 Kaden Steinburg Kaden Steinburg Wenatchee, WA Wenatchee, WA -4
7 3 21 Matthew Anders Matthew Anders Wenatchee, WA Wenatchee, WA -4

Qualifying

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 3 -4 Wyatt Flowers Wyatt Flowers Palmer, AK Palmer, AK 15.785
2 5 27 Sydney Hamlin Sydney Hamlin Post Falls, ID Post Falls, ID 15.999
3 1 21 Matthew Anders Matthew Anders Wenatchee, WA Wenatchee, WA 16.534
4 7 31 Kaden Steinburg Kaden Steinburg Wenatchee, WA Wenatchee, WA 16.559
5 2 91 Dakota Ballard Dakota Ballard Yakima, WA Yakima, WA 16.602
6 4 19 Emily Hamlin Emily Hamlin Post Falls, ID Post Falls, ID 17.218
7 6 95 Isaiah Johnson Isaiah Johnson Palmer, AK Palmer, AK 17.847
All transfer

INEX Legends

40 Laps

A Main

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 6 43D Dylan Wolf Dylan Wolf Auburn, WA Auburn, WA 5
2 1 69 Andrew Riehl Andrew Riehl Troutdate, OR Troutdate, OR -1
3 8 4 Parker Stephens Parker Stephens Tumwater, WA Tumwater, WA 5
4 7 42 Chris Bellanca Chris Bellanca Tacoma, WA Tacoma, WA 3
5 9 25 Brandon Cole Brandon Cole Tumwater, WA Tumwater, WA 4
6 5 66 Gabe Sessler Gabe Sessler Prosser, WA Prosser, WA -1
7 4 40 Samantha Schwarz Samantha Schwarz Mercer Island, WA Mercer Island, WA -3
8 10 33 Kyle Lang Kyle Lang Snohomish, WA Snohomish, WA 2
9 2 30B Braeden Wagar Braeden Wagar -7
10 19 9 Kody Graham Kody Graham Ellensburg, WA Ellensburg, WA 9
11 11 37 Mason Nelson Mason Nelson Pacific, WA Pacific, WA -
12 13 09 Cole Alton Cole Alton Port Angeles, WA Port Angeles, WA 1
13 3 51 John Zaretzke John Zaretzke Tacoma, WA Tacoma, WA -10
14 15 3 Neena Kik Neena Kik Hermiston, OR Hermiston, OR 1
15 21 42A Pyper Alton Pyper Alton Port Angeles, WA Port Angeles, WA 6
16 17 59W Josh Wharton Josh Wharton Tenino, WA Tenino, WA 1
17 18 98 Aaron Flet Aaron Flet Tacoma, WA Tacoma, WA 1
18 16 15D Davis Jacobson Davis Jacobson Bonney Lake, WA Bonney Lake, WA -2
19 14 68 Kaylee Decker Kaylee Decker Duvall, WA Duvall, WA -5
20 22 24 Cole Dasenbrock Cole Dasenbrock Deer Park, WA Deer Park, WA 2
21 20 2 Mike Roberts Mike Roberts East Wenatchee, WA East Wenatchee, WA -1
22 12 86 Joe Decker Joe Decker Duvall, WA Duvall, WA -10
20 Laps

B Main

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 5 42A Pyper Alton Pyper Alton Port Angeles, WA Port Angeles, WA 4
2 3 24 Cole Dasenbrock Cole Dasenbrock Deer Park, WA Deer Park, WA 1
3 1 16 Allie-Mae Jones Allie-Mae Jones Puyallup, WA Puyallup, WA -2
4 2 76C Josh Velock Josh Velock None, WA None, WA -2
5 4 27 Sydney Hamlin Sydney Hamlin Post Falls, ID Post Falls, ID -1
DNS 6 40M Michael Knutson Michael Knutson Quincy, WA Quincy, WA -

Qualifying

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 15 33 Kyle Lang Kyle Lang Snohomish, WA Snohomish, WA 14.538
2 4 25 Brandon Cole Brandon Cole Tumwater, WA Tumwater, WA 14.592
3 23 4 Parker Stephens Parker Stephens Tumwater, WA Tumwater, WA 14.649
4 3 42 Chris Bellanca Chris Bellanca Tacoma, WA Tacoma, WA 14.659
5 27 43D Dylan Wolf Dylan Wolf Auburn, WA Auburn, WA 14.676
6 22 66 Gabe Sessler Gabe Sessler Prosser, WA Prosser, WA 14.687
7 21 40 Samantha Schwarz Samantha Schwarz Mercer Island, WA Mercer Island, WA 14.703
8 28 51 John Zaretzke John Zaretzke Tacoma, WA Tacoma, WA 14.731
9 25 30B Braeden Wagar Braeden Wagar 14.741
10 18 69 Andrew Riehl Andrew Riehl Troutdate, OR Troutdate, OR 14.743
11 17 37 Mason Nelson Mason Nelson Pacific, WA Pacific, WA 14.744
12 6 86 Joe Decker Joe Decker Duvall, WA Duvall, WA 14.799
13 1 09 Cole Alton Cole Alton Port Angeles, WA Port Angeles, WA 14.824
14 7 68 Kaylee Decker Kaylee Decker Duvall, WA Duvall, WA 14.876
15 14 3 Neena Kik Neena Kik Hermiston, OR Hermiston, OR 14.886
16 12 15D Davis Jacobson Davis Jacobson Bonney Lake, WA Bonney Lake, WA 14.907
17 26 59W Josh Wharton Josh Wharton Tenino, WA Tenino, WA 14.926
18 9 98 Aaron Flet Aaron Flet Tacoma, WA Tacoma, WA 14.942
19 10 9 Kody Graham Kody Graham Ellensburg, WA Ellensburg, WA 14.978
20 19 2 Mike Roberts Mike Roberts East Wenatchee, WA East Wenatchee, WA 15.016
21 13 16 Allie-Mae Jones Allie-Mae Jones Puyallup, WA Puyallup, WA 15.055
22 24 76C Josh Velock Josh Velock None, WA None, WA 15.057
23 5 24 Cole Dasenbrock Cole Dasenbrock Deer Park, WA Deer Park, WA 15.066
24 11 27 Sydney Hamlin Sydney Hamlin Post Falls, ID Post Falls, ID 15.448
25 2 42A Pyper Alton Pyper Alton Port Angeles, WA Port Angeles, WA 30.557
DNS 8 40C Cameron Doyle Cameron Doyle East Wenatchee, WA East Wenatchee, WA
DNS 16 81 Ben Matheson Ben Matheson Pasco, WA Pasco, WA
DNS 20 1 Marissa Sawin Marissa Sawin Snohomish, WA Snohomish, WA


Next Event

DAYSHRSMINSEC
Driver Registration Buy Tickets

Leonard Used Cars






Jerrys Auto Supply
Leanord Evans
Plumb Perfect
Budweiser
East Wenatchee Cedars Inn
Haglund’s Trophies
Johnson Electric Northwest
Les Schwab
Pepsi  Mtn Dew
North Valley Mechanical
Dick’s Heating  Air Conditioning Inc
Holaday’s Custom Muffler  Fabrication
Wenatchee Valley Chamber
Knutson Construction
Smittys Pancake House
Nelson Motorsports
Zero Handicap
Angles Bail Bonds
Artisan Flooring
Clearwater Saloon
Comfort Suites
Community Glass
Joes Log Cabin
RaceCals
Randys Towing