Wenatchee Valley Super Oval

  • 1

.

May 18th Military Appreciation Night
May 4th Rained Out
Leonard Evans 150 Weekend April 26-27
May 18th Military Appreciation Night

May 18th Military Appreciation Night

5/2/2024 -
Our next event is a special one as it will be Military Appreciation Night Presented by Weinstein Beverage and Pepsi! All Active, Retired and Reserve M
May 4th Rained Out

May 4th Rained Out

5/2/2024 -
We're sorry but we're canceling this Saturday's May 4th Apple Blossom Drift and Racing event. With almost 100% chance of rain in multiple forecast we
Leonard Evans 150 Weekend April 26-27

Leonard Evans 150 Weekend April 26-27

4/24/2024 -
The big Leonard Evans 150 weekend is here at WVSO April 26 and 27th. The event will feature Pro Late Models on Friday night for the Spring Sizzle 100


5/15/2021 - Wenatchee Valley Super Oval

5/15/2021 - Wenatchee Valley Super Oval

Wenatchee, WA

Bump 2 Pass Night

Pit Gates Open 12:30pm
Front Gates Open 4:30pm
Racing 6:00pm

Classes

  • Rockstar Energy B-Mods10 entries
  • Plumb Perfect Roadrunners17 entries
  • Johnson Electric Bump 2 Pass20 entries
  • OTRA CAN AM RACE7 entries

Track Contact

Full Event Information on MyRacePass

Rockstar Energy B-Mods

40 Laps

A Main

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 31 Chad Holaday Chad Holaday Wenatchee, WA Wenatchee, WA 3
2 6 01 Brandon Knouf Brandon Knouf Wenatchee, WA Wenatchee, WA 4
3 7 57 David Macken David Macken Moses Lake, WA Moses Lake, WA 4
4 2 63 Gary Shales Gary Shales Wenatchee, WA Wenatchee, WA -2
5 1 5 Donovan Stevens Donovan Stevens East Wenatchee, WA East Wenatchee, WA -4
6 3 33 Colby Holaday Colby Holaday Wenatchee, WA Wenatchee, WA -3
7 5 21 Cole Walker Cole Walker East Wenatchee, WA East Wenatchee, WA -2
8 9 43 Rick Shaver Rick Shaver Camano Island, WA Camano Island, WA 1
9 8 68 Bart Hector Jr Bart Hector Jr Ephrata, WA Ephrata, WA -1
8 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 33 Colby Holaday Colby Holaday Wenatchee, WA Wenatchee, WA 3
2 5 31 Chad Holaday Chad Holaday Wenatchee, WA Wenatchee, WA 3
3 3 63 Gary Shales Gary Shales Wenatchee, WA Wenatchee, WA -
4 2 5 Donovan Stevens Donovan Stevens East Wenatchee, WA East Wenatchee, WA -2
5 1 21 Cole Walker Cole Walker East Wenatchee, WA East Wenatchee, WA -4
8 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 68 Bart Hector Jr Bart Hector Jr Ephrata, WA Ephrata, WA 1
2 4 01 Brandon Knouf Brandon Knouf Wenatchee, WA Wenatchee, WA 2
3 3 57 David Macken David Macken Moses Lake, WA Moses Lake, WA -
4 1 43 Rick Shaver Rick Shaver Camano Island, WA Camano Island, WA -3
5 5 09 Patrick Mullins Patrick Mullins Naches, WA Naches, WA -

Qualifying

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 2 31 Chad Holaday Chad Holaday Wenatchee, WA Wenatchee, WA 13.851
2 3 33 Colby Holaday Colby Holaday Wenatchee, WA Wenatchee, WA 13.980
3 7 63 Gary Shales Gary Shales Wenatchee, WA Wenatchee, WA 14.119
4 9 5 Donovan Stevens Donovan Stevens East Wenatchee, WA East Wenatchee, WA 14.172
5 10 21 Cole Walker Cole Walker East Wenatchee, WA East Wenatchee, WA 14.276
6 4 01 Brandon Knouf Brandon Knouf Wenatchee, WA Wenatchee, WA 14.302
7 5 57 David Macken David Macken Moses Lake, WA Moses Lake, WA 14.457
8 1 68 Bart Hector Jr Bart Hector Jr Ephrata, WA Ephrata, WA 15.087
9 8 43 Rick Shaver Rick Shaver Camano Island, WA Camano Island, WA 15.375
All transfer

Plumb Perfect Roadrunners

25 Laps

A Main

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 9 25 RT Greiner RT Greiner East Wenatchee, WA East Wenatchee, WA 8
2 2 4X John Hagood John Hagood Ephrata, WA Ephrata, WA -
3 8 55K Kyle Spaulding Kyle Spaulding East Wenatchee, WA East Wenatchee, WA 5
4 5 14 Masen Hagood Masen Hagood Ephrata, WA Ephrata, WA 1
5 1 98K Karlyn Kocher Karlyn Kocher Leavenworth, WA Leavenworth, WA -4
6 3 7X Senna Suydam Senna Suydam Snohomish, WA Snohomish, WA -3
7 16 85 Sean Wallace Sean Wallace Quincy, WA Quincy, WA 9
8 6 15 Jayson Walker Jayson Walker East Wenatchee, WA East Wenatchee, WA -2
9 11 1 Terry Cook Terry Cook Indianapolis, IN Indianapolis, IN 2
10 13 7 Breanna Macken Breanna Macken Moses Lake, WA Moses Lake, WA 3
11 12 52 Jamy Macken Jamy Macken Moses Lake, WA Moses Lake, WA 1
DQ 10 32 Jay Evans Jay Evans Wenatchee, WA Wenatchee, WA -
DQ 4 16 Brad Arneson Brad Arneson Ephrata, WA Ephrata, WA -
8 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 4X John Hagood John Hagood Ephrata, WA Ephrata, WA 1
2 1 1 Terry Cook Terry Cook Indianapolis, IN Indianapolis, IN -1
3 5 55K Kyle Spaulding Kyle Spaulding East Wenatchee, WA East Wenatchee, WA 2
4 3 16 Brad Arneson Brad Arneson Ephrata, WA Ephrata, WA -1
5 4 15 Jayson Walker Jayson Walker East Wenatchee, WA East Wenatchee, WA -1
6 7 7 Breanna Macken Breanna Macken Moses Lake, WA Moses Lake, WA 1
7 6 32 Jay Evans Jay Evans Wenatchee, WA Wenatchee, WA -1
8 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 5 25 RT Greiner RT Greiner East Wenatchee, WA East Wenatchee, WA 4
2 4 44 Colton Fisher Colton Fisher Ephrata, WA Ephrata, WA 2
3 3 14 Masen Hagood Masen Hagood Ephrata, WA Ephrata, WA -
4 2 7X Senna Suydam Senna Suydam Snohomish, WA Snohomish, WA -2
5 1 98K Karlyn Kocher Karlyn Kocher Leavenworth, WA Leavenworth, WA -4
6 8 85 Sean Wallace Sean Wallace Quincy, WA Quincy, WA 2
7 6 52 Jamy Macken Jamy Macken Moses Lake, WA Moses Lake, WA -1

Qualifying

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 3 32 Jay Evans Jay Evans Wenatchee, WA Wenatchee, WA 16.789
2 5 25 RT Greiner RT Greiner East Wenatchee, WA East Wenatchee, WA 16.868
3 14 55K Kyle Spaulding Kyle Spaulding East Wenatchee, WA East Wenatchee, WA 16.979
4 4 44 Colton Fisher Colton Fisher Ephrata, WA Ephrata, WA 17.171
5 16 15 Jayson Walker Jayson Walker East Wenatchee, WA East Wenatchee, WA 17.232
6 7 14 Masen Hagood Masen Hagood Ephrata, WA Ephrata, WA 17.397
7 1 16 Brad Arneson Brad Arneson Ephrata, WA Ephrata, WA 17.430
8 15 7X Senna Suydam Senna Suydam Snohomish, WA Snohomish, WA 17.482
9 6 4X John Hagood John Hagood Ephrata, WA Ephrata, WA 17.546
10 8 98K Karlyn Kocher Karlyn Kocher Leavenworth, WA Leavenworth, WA 17.585
11 2 1 Terry Cook Terry Cook Indianapolis, IN Indianapolis, IN 17.737
12 10 52 Jamy Macken Jamy Macken Moses Lake, WA Moses Lake, WA 18.449
13 9 7 Breanna Macken Breanna Macken Moses Lake, WA Moses Lake, WA 18.480
All transfer

Johnson Electric Bump 2 Pass

30 Laps

A Main

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 12 061 Judy Charles Judy Charles Spanaway, WA Spanaway, WA 11
2 5 161 Mike Charles Mike Charles Tacoma, WA Tacoma, WA 3
3 11 22 Francisco Rojas Francisco Rojas 8
4 7 90 Jeffry Hutt Jeffry Hutt Sequim, WA Sequim, WA 3
5 10 4 Josh Musgrove Josh Musgrove malaga, WA malaga, WA 5
6 16 711 Devins Bellis Devins Bellis Sequim, WA Sequim, WA 10
7 19 191 Caleb Robinson Caleb Robinson Tacoma, WA Tacoma, WA 12
8 15 8 Bruce Holmes Bruce Holmes PORT TOWNSEND, WA PORT TOWNSEND, WA 7
9 17 38 John Hilburn John Hilburn Snohomish, WA Snohomish, WA 8
10 1 11 Mike Caddell Mike Caddell Tacoma, WA Tacoma, WA -9
11 2 09 Tyrul McGuffin Tyrul McGuffin Kittitas, WA Kittitas, WA -9
12 4 00 Kellie Zacharias Kellie Zacharias Yakima, WA Yakima, WA -8
13 9 4X George Madison George Madison Sequim, WA Sequim, WA -4
14 13 163 Daniel West Daniel West Auburn, WA Auburn, WA -1
15 14 178 JJ Randle JJ Randle Tacoma, WA Tacoma, WA -1
16 3 69 Ted Hutt Ted Hutt Sequim, WA Sequim, WA -13
8 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 00 Kellie Zacharias Kellie Zacharias Yakima, WA Yakima, WA 3
2 1 8 Bruce Holmes Bruce Holmes PORT TOWNSEND, WA PORT TOWNSEND, WA -1
3 3 09 Tyrul McGuffin Tyrul McGuffin Kittitas, WA Kittitas, WA -
4 10 99 Kenny McDaniels Kenny McDaniels Sequim, WA Sequim, WA 6
5 7 4 Josh Musgrove Josh Musgrove malaga, WA malaga, WA 2
6 6 152 Jeremy Pratt Jeremy Pratt Belfair, WA Belfair, WA -
7 2 163 Daniel West Daniel West Auburn, WA Auburn, WA -5
8 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 7 4X George Madison George Madison Sequim, WA Sequim, WA 6
2 10 191 Caleb Robinson Caleb Robinson Tacoma, WA Tacoma, WA 8
3 2 178 JJ Randle JJ Randle Tacoma, WA Tacoma, WA -1
4 4 69 Ted Hutt Ted Hutt Sequim, WA Sequim, WA -
5 6 90 Jeffry Hutt Jeffry Hutt Sequim, WA Sequim, WA 1
6 1 711 Devins Bellis Devins Bellis Sequim, WA Sequim, WA -5
7 3 11 Mike Caddell Mike Caddell Tacoma, WA Tacoma, WA -4
8 9 38 John Hilburn John Hilburn Snohomish, WA Snohomish, WA 1

Qualifying

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 3 061 Judy Charles Judy Charles Spanaway, WA Spanaway, WA 16.213
2 17 22 Francisco Rojas Francisco Rojas 16.409
3 13 4 Josh Musgrove Josh Musgrove malaga, WA malaga, WA 16.425
4 10 4X George Madison George Madison Sequim, WA Sequim, WA 16.659
5 14 152 Jeremy Pratt Jeremy Pratt Belfair, WA Belfair, WA 16.891
6 8 90 Jeffry Hutt Jeffry Hutt Sequim, WA Sequim, WA 17.013
7 6 339 Randy Hilburn Randy Hilburn Lake Stevens, WA Lake Stevens, WA 17.047
8 4 161 Mike Charles Mike Charles Tacoma, WA Tacoma, WA 17.652
9 20 00 Kellie Zacharias Kellie Zacharias Yakima, WA Yakima, WA 17.845
10 9 69 Ted Hutt Ted Hutt Sequim, WA Sequim, WA 17.928
11 12 09 Tyrul McGuffin Tyrul McGuffin Kittitas, WA Kittitas, WA 17.956
12 2 11 Mike Caddell Mike Caddell Tacoma, WA Tacoma, WA 18.651
13 19 163 Daniel West Daniel West Auburn, WA Auburn, WA 19.365
14 15 178 JJ Randle JJ Randle Tacoma, WA Tacoma, WA 20.423
15 7 8 Bruce Holmes Bruce Holmes PORT TOWNSEND, WA PORT TOWNSEND, WA 21.774
16 1 711 Devins Bellis Devins Bellis Sequim, WA Sequim, WA 22.200
All transfer

OTRA CAN AM RACE

40 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 83G Zack Larson Zack Larson Bonney Lake, WA Bonney Lake, WA 3
2 2 45 Jake Repin Jake Repin Monroe, WA Monroe, WA -
3 3 74 Chris Curtis Chris Curtis Tulalip, WA Tulalip, WA -
4 1 51 Ryan Clark Ryan Clark Granite Falls, WA Granite Falls, WA -3
5 6 71 Nick Holton Nick Holton Marysville, WA Marysville, WA 1
6 7 0 Gillian Leppado Gillian Leppado Monroe, WA Monroe, WA 1
7 5 13 Bruce Beeler Bruce Beeler Tacoma, WA Tacoma, WA -2
8 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 6 83G Zack Larson Zack Larson Bonney Lake, WA Bonney Lake, WA 5
2 5 74 Chris Curtis Chris Curtis Tulalip, WA Tulalip, WA 3
3 4 45 Jake Repin Jake Repin Monroe, WA Monroe, WA 1
4 3 51 Ryan Clark Ryan Clark Granite Falls, WA Granite Falls, WA -1
5 1 71 Nick Holton Nick Holton Marysville, WA Marysville, WA -4
6 2 13 Bruce Beeler Bruce Beeler Tacoma, WA Tacoma, WA -4
7 7 0 Gillian Leppado Gillian Leppado Monroe, WA Monroe, WA -

Qualifying

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 5 83G Zack Larson Zack Larson Bonney Lake, WA Bonney Lake, WA 13.219
2 3 74 Chris Curtis Chris Curtis Tulalip, WA Tulalip, WA 13.337
3 7 45 Jake Repin Jake Repin Monroe, WA Monroe, WA 13.478
4 2 51 Ryan Clark Ryan Clark Granite Falls, WA Granite Falls, WA 13.938
5 1 13 Bruce Beeler Bruce Beeler Tacoma, WA Tacoma, WA 14.293
6 4 71 Nick Holton Nick Holton Marysville, WA Marysville, WA 14.452
7 6 0 Gillian Leppado Gillian Leppado Monroe, WA Monroe, WA 15.554
All transfer


Next Event

DAYSHRSMINSEC
Driver Registration Buy Tickets

Leonard Used Cars






Jerrys Auto Supply
Leanord Evans
Plumb Perfect
Budweiser
East Wenatchee Cedars Inn
Haglund’s Trophies
Johnson Electric Northwest
Les Schwab
Pepsi  Mtn Dew
North Valley Mechanical
Dick’s Heating  Air Conditioning Inc
Holaday’s Custom Muffler  Fabrication
Wenatchee Valley Chamber
Knutson Construction
Smittys Pancake House
Nelson Motorsports
Zero Handicap
Angles Bail Bonds
Artisan Flooring
Clearwater Saloon
Comfort Suites
Community Glass
Joes Log Cabin
RaceCals
Randys Towing