Wenatchee Valley Super Oval

  • 1

.

Big Rig Racing at WVSO June 22nd
PIT PAY Now Available for WVSO
Bump 2 Pass Night June 15th
Big Rig Racing at WVSO June 22nd

Big Rig Racing at WVSO June 22nd

6/16/2024 -
IT’S BIG RIG TIME! The North American Big Rigs return to Wenatchee Valley Super Oval Saturday June 22nd! Don’t is miss it as these full size semis com
PIT PAY Now Available for WVSO

PIT PAY Now Available for WVSO

2/23/2024 -
Pit Pay is now live for purchasing your 2024 WVSO Memberships. You must download the Pit Pay App, search for Wenatchee Valley Super Oval. Pit Passes w
Bump 2 Pass Night June 15th

Bump 2 Pass Night June 15th

6/4/2024 -
Who’s ready for some Bump 2 Pass?? We’re back Saturday June 15th for Bump 2 Pass Night Sponsored by Artisan Flooring! It’s a full night of bumping, cr


8/20/2022 - Wenatchee Valley Super Oval

8/20/2022 - Wenatchee Valley Super Oval

Wenatchee, WA

Johnson Electric Bump 2 Pass & Boat Race Destruction

Carnage, Chaos and Destruction Bring you the Johnson Electric Night of Bump 2 Pass and Boat Race Destruction. Plus the Plumb Perfect Roadrunners and Evergreen Speedway Pro-Am Drifitng Cars battle it out in a 8 car showdown.
Gates open 4:30pm
Racing at 6:00pm
No Outside Food or Beverage Allowed

Classes

  • Rockstar Energy B-Mods12 entries
  • Plumb Perfect Roadrunners23 entries
  • Pro-Am Drifting Showdown
  • Johnson Electric Bump 2 Pass10 entries
  • Bump 2 Pass Boat Race Destruction2 entries

Track Contact

News

Bump 2 Pass/Boat Race Destruction August 20th
Bump 2 Pass/Boat Race Destruction August 20th

Get your family together and enjoy the August 20th event at Wenatchee Valley Super-Oval. This event just got bigger....Johnson Electric Bump 2 Pass & Boat Race Destruction is always one of the bigges...

Full Event Information on MyRacePass

Rockstar Energy B-Mods

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 8 31 Chad Holaday Chad Holaday Wenatchee, WA Wenatchee, WA 7
2 6 68 Bart Hector Jr Bart Hector Jr Ephrata, WA Ephrata, WA 4
3 5 16 Glenn Knutson Glenn Knutson Quincy, WA Quincy, WA 2
4 7 99 Shane Mitchell Shane Mitchell East Wenatchee, WA East Wenatchee, WA 3
5 4 86 Eric Hector Eric Hector Moses Lake, WA Moses Lake, WA -1
6 2 5 Donovan Stevens Donovan Stevens East Wenatchee, WA East Wenatchee, WA -4
7 3 33 Colby Holaday Colby Holaday Wenatchee, WA Wenatchee, WA -4
8 10 03 Trey gooch Trey gooch Wenatchee, WA Wenatchee, WA 2
9 1 01 Brandon Knouf Brandon Knouf Wenatchee, WA Wenatchee, WA -8
10 9 57 David Macken David Macken Moses Lake, WA Moses Lake, WA -1
11 11 43 Rick Shaver Rick Shaver Camano Island, WA Camano Island, WA -

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 03 Trey gooch Trey gooch Wenatchee, WA Wenatchee, WA 1
2 4 01 Brandon Knouf Brandon Knouf Wenatchee, WA Wenatchee, WA 2
3 3 57 David Macken David Macken Moses Lake, WA Moses Lake, WA -
4 5 5 Donovan Stevens Donovan Stevens East Wenatchee, WA East Wenatchee, WA 1
5 1 43 Rick Shaver Rick Shaver Camano Island, WA Camano Island, WA -4

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 5 99 Shane Mitchell Shane Mitchell East Wenatchee, WA East Wenatchee, WA 4
2 3 16 Glenn Knutson Glenn Knutson Quincy, WA Quincy, WA 1
3 1 33 Colby Holaday Colby Holaday Wenatchee, WA Wenatchee, WA -2
4 2 86 Eric Hector Eric Hector Moses Lake, WA Moses Lake, WA -2
5 6 31 Chad Holaday Chad Holaday Wenatchee, WA Wenatchee, WA 1
6 4 68 Bart Hector Jr Bart Hector Jr Ephrata, WA Ephrata, WA -2

Qualifying 1

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 4 31 Chad Holaday Chad Holaday Wenatchee, WA Wenatchee, WA
2 9 99 Shane Mitchell Shane Mitchell East Wenatchee, WA East Wenatchee, WA
3 2 68 Bart Hector Jr Bart Hector Jr Ephrata, WA Ephrata, WA
4 7 16 Glenn Knutson Glenn Knutson Quincy, WA Quincy, WA
5 3 86 Eric Hector Eric Hector Moses Lake, WA Moses Lake, WA
6 5 33 Colby Holaday Colby Holaday Wenatchee, WA Wenatchee, WA
7 12 5 Donovan Stevens Donovan Stevens East Wenatchee, WA East Wenatchee, WA
8 6 01 Brandon Knouf Brandon Knouf Wenatchee, WA Wenatchee, WA
9 8 57 David Macken David Macken Moses Lake, WA Moses Lake, WA
10 1 03 Trey gooch Trey gooch Wenatchee, WA Wenatchee, WA
11 11 43 Rick Shaver Rick Shaver Camano Island, WA Camano Island, WA
12 10 98 Trucker Moore Trucker Moore Wenatchee, WA Wenatchee, WA

Plumb Perfect Roadrunners

25 Laps

A Main

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 17 9 Hans Roberts Hans Roberts Ephrata, WA Ephrata, WA 16
2 9 32J Jay Evans Jay Evans Wenatchee, WA Wenatchee, WA 7
3 20 55K Kyle Spaulding Kyle Spaulding East Wenatchee, WA East Wenatchee, WA 17
4 11 77 David Knowles David Knowles Hermiston, OR Hermiston, OR 7
5 12 98 Karlyn Kocher Karlyn Kocher Leavenworth, WA Leavenworth, WA 7
6 21 41 Kyle Suchy Kyle Suchy Irrigon, OR Irrigon, OR 15
7 16 19 Eddie Razey Eddie Razey Soap Lake, WA Soap Lake, WA 9
8 10 08 Bill Holbrook Bill Holbrook Wenatchee, WA Wenatchee, WA 2
9 2 16 Laila Arneson Laila Arneson Soap Lake, WA Soap Lake, WA -7
10 1 110 Tammy Aper Tammy Aper Cle Elum, WA Cle Elum, WA -9
11 7 80 Michael Cocking Michael Cocking Everett, WA Everett, WA -4
12 5 35 Jared Bykoski Jared Bykoski East Wenatchee, WA East Wenatchee, WA -7
13 3 20 Benjamin Bahadar Benjamin Bahadar Lacrosse, WA Lacrosse, WA -10
14 14 52 Jamy Macken Jamy Macken Moses Lake, WA Moses Lake, WA -
15 22 15 Kamery Welton Kamery Welton Moxee, WA Moxee, WA 7
16 4 17 Wallace Baker Wallace Baker East Wenatchee, WA East Wenatchee, WA -12
17 6 02 Andrew Childs Andrew Childs New Market, TN New Market, TN -11
18 19 90 Dave Scott Dave Scott Selah, WA Selah, WA 1
19 8 99 Tommy Craig Tommy Craig Wenatchee, WA Wenatchee, WA -11
8 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 99 Tommy Craig Tommy Craig Wenatchee, WA Wenatchee, WA -
2 2 35 Jared Bykoski Jared Bykoski East Wenatchee, WA East Wenatchee, WA -
3 3 16 Laila Arneson Laila Arneson Soap Lake, WA Soap Lake, WA -
4 4 80 Michael Cocking Michael Cocking Everett, WA Everett, WA -
5 5 02 Andrew Childs Andrew Childs New Market, TN New Market, TN -
8 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 52 Jamy Macken Jamy Macken Moses Lake, WA Moses Lake, WA -
2 2 90 Dave Scott Dave Scott Selah, WA Selah, WA -
3 5 110 Tammy Aper Tammy Aper Cle Elum, WA Cle Elum, WA 2
4 7 15 Kamery Welton Kamery Welton Moxee, WA Moxee, WA 3
5 3 08 Bill Holbrook Bill Holbrook Wenatchee, WA Wenatchee, WA -2
6 6 17 Wallace Baker Wallace Baker East Wenatchee, WA East Wenatchee, WA -
7 4 20 Benjamin Bahadar Benjamin Bahadar Lacrosse, WA Lacrosse, WA -3
8 Laps

Heat 3

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 41 Kyle Suchy Kyle Suchy Irrigon, OR Irrigon, OR -
2 2 98 Karlyn Kocher Karlyn Kocher Leavenworth, WA Leavenworth, WA -
3 3 55K Kyle Spaulding Kyle Spaulding East Wenatchee, WA East Wenatchee, WA -
4 4 19 Eddie Razey Eddie Razey Soap Lake, WA Soap Lake, WA -
5 7 77 David Knowles David Knowles Hermiston, OR Hermiston, OR 2
6 6 9 Hans Roberts Hans Roberts Ephrata, WA Ephrata, WA -
7 5 32J Jay Evans Jay Evans Wenatchee, WA Wenatchee, WA -2

Qualifying

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 11 77 David Knowles David Knowles Hermiston, OR Hermiston, OR 16.572
2 17 9 Hans Roberts Hans Roberts Ephrata, WA Ephrata, WA 16.841
3 23 32J Jay Evans Jay Evans Wenatchee, WA Wenatchee, WA 16.915
4 16 19 Eddie Razey Eddie Razey Soap Lake, WA Soap Lake, WA 17.224
5 20 55K Kyle Spaulding Kyle Spaulding East Wenatchee, WA East Wenatchee, WA 17.357
6 12 98 Karlyn Kocher Karlyn Kocher Leavenworth, WA Leavenworth, WA 17.523
7 21 41 Kyle Suchy Kyle Suchy Irrigon, OR Irrigon, OR 17.642
8 22 15 Kamery Welton Kamery Welton Moxee, WA Moxee, WA 17.869
9 4 17 Wallace Baker Wallace Baker East Wenatchee, WA East Wenatchee, WA 17.984
10 1 110 Tammy Aper Tammy Aper Cle Elum, WA Cle Elum, WA 18.002
11 3 20 Benjamin Bahadar Benjamin Bahadar Lacrosse, WA Lacrosse, WA 18.203
12 9 08 Bill Holbrook Bill Holbrook Wenatchee, WA Wenatchee, WA 18.227
13 19 90 Dave Scott Dave Scott Selah, WA Selah, WA 18.250
14 14 52 Jamy Macken Jamy Macken Moses Lake, WA Moses Lake, WA 18.336
15 6 02 Andrew Childs Andrew Childs New Market, TN New Market, TN 18.474
16 7 80 Michael Cocking Michael Cocking Everett, WA Everett, WA 18.828
17 2 16 Laila Arneson Laila Arneson Soap Lake, WA Soap Lake, WA 18.963
18 8 99 Tommy Craig Tommy Craig Wenatchee, WA Wenatchee, WA 20.642
All transfer

Practice 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 17 55K Kyle Spaulding Kyle Spaulding East Wenatchee, WA East Wenatchee, WA 16
2 1 110 Tammy Aper Tammy Aper Cle Elum, WA Cle Elum, WA -1
3 4 17 Wallace Baker Wallace Baker East Wenatchee, WA East Wenatchee, WA 1
4 10 77 David Knowles David Knowles Hermiston, OR Hermiston, OR 6
5 14 9 Hans Roberts Hans Roberts Ephrata, WA Ephrata, WA 9
6 6 80 Michael Cocking Michael Cocking Everett, WA Everett, WA -
7 2 16 Laila Arneson Laila Arneson Soap Lake, WA Soap Lake, WA -5
8 13 19 Eddie Razey Eddie Razey Soap Lake, WA Soap Lake, WA 5
9 16 90 Dave Scott Dave Scott Selah, WA Selah, WA 7
10 9 01 Brandon Knouf Brandon Knouf Wenatchee, WA Wenatchee, WA -1
11 19 15 Kamery Welton Kamery Welton Moxee, WA Moxee, WA 8
12 3 20 Benjamin Bahadar Benjamin Bahadar Lacrosse, WA Lacrosse, WA -9
13 11 98 Karlyn Kocher Karlyn Kocher Leavenworth, WA Leavenworth, WA -2
14 5 02 Andrew Childs Andrew Childs New Market, TN New Market, TN -9
15 18 41 Kyle Suchy Kyle Suchy Irrigon, OR Irrigon, OR 3
16 7 99 Tommy Craig Tommy Craig Wenatchee, WA Wenatchee, WA -9
17 15 91 Alexander Scott Alexander Scott Selah, WA Selah, WA -2
18 12 32 Terry McGraw Terry McGraw East Wenatchee, WA East Wenatchee, WA -6

Johnson Electric Bump 2 Pass

25 Laps

A Main

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 5 061 Mike Charles Mike Charles Tacoma, WA Tacoma, WA 4
2 4 161 Kaylee Charles Kaylee Charles Tacoma, WA Tacoma, WA 2
3 8 191 Caleb Robinson Caleb Robinson Tacoma, WA Tacoma, WA 5
4 3 261 Amber Charles Amber Charles Spanaway, WA Spanaway, WA -1
5 2 02 Jared Bykoski Jared Bykoski East Wenatchee, WA East Wenatchee, WA -3
6 9 59 Tony Timlick Tony Timlick Auburn, WA Auburn, WA 3
7 10 00 Kellie Zacharias Kellie Zacharias Yakima, WA Yakima, WA 3
8 1 3 Jeff Baker Jeff Baker -7
9 7 4 Josh Musgrove Josh Musgrove malaga, WA malaga, WA -2
10 6 20 Skyler Kruse Skyler Kruse Federal Way, WA Federal Way, WA -4
8 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 5 00 Kellie Zacharias Kellie Zacharias Yakima, WA Yakima, WA 4
2 4 261 Amber Charles Amber Charles Spanaway, WA Spanaway, WA 2
3 3 191 Caleb Robinson Caleb Robinson Tacoma, WA Tacoma, WA -
4 2 59 Tony Timlick Tony Timlick Auburn, WA Auburn, WA -2
8 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 02 Jared Bykoski Jared Bykoski East Wenatchee, WA East Wenatchee, WA 1
2 1 3 Jeff Baker Jeff Baker -1
3 5 4 Josh Musgrove Josh Musgrove malaga, WA malaga, WA 2
4 3 161 Kaylee Charles Kaylee Charles Tacoma, WA Tacoma, WA -1
5 4 061 Mike Charles Mike Charles Tacoma, WA Tacoma, WA -1

Qualifying

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 7 4 Josh Musgrove Josh Musgrove malaga, WA malaga, WA 15.801
2 5 061 Mike Charles Mike Charles Tacoma, WA Tacoma, WA 15.898
3 4 161 Kaylee Charles Kaylee Charles Tacoma, WA Tacoma, WA 16.405
4 2 02 Jared Bykoski Jared Bykoski East Wenatchee, WA East Wenatchee, WA 16.826
5 1 3 Jeff Baker Jeff Baker 16.832
6 10 00 Kellie Zacharias Kellie Zacharias Yakima, WA Yakima, WA 17.137
7 3 261 Amber Charles Amber Charles Spanaway, WA Spanaway, WA 17.335
8 8 191 Caleb Robinson Caleb Robinson Tacoma, WA Tacoma, WA 17.553
9 9 59 Tony Timlick Tony Timlick Auburn, WA Auburn, WA 18.998
10 6 20 Skyler Kruse Skyler Kruse Federal Way, WA Federal Way, WA 21.159
All transfer


Next Event

Today!

Driver Registration Buy Tickets

Leonard Used Cars






Jerrys Auto Supply
Leanord Evans
Plumb Perfect
Budweiser
East Wenatchee Cedars Inn
Haglund’s Trophies
Johnson Electric Northwest
Les Schwab
Pepsi  Mtn Dew
North Valley Mechanical
Dick’s Heating  Air Conditioning Inc
Holaday’s Custom Muffler  Fabrication
Wenatchee Valley Chamber
Knutson Construction
Smittys Pancake House
Nelson Motorsports
Zero Handicap
Angles Bail Bonds
Artisan Flooring
Clearwater Saloon
Comfort Suites
Community Glass
Joes Log Cabin
RaceCals
Randys Towing