Wenatchee Valley Super Oval

  • 1

.

Big Rig Racing at WVSO June 22nd
PIT PAY Now Available for WVSO
Bump 2 Pass Night June 15th
Big Rig Racing at WVSO June 22nd

Big Rig Racing at WVSO June 22nd

6/16/2024 -
IT’S BIG RIG TIME! The North American Big Rigs return to Wenatchee Valley Super Oval Saturday June 22nd! Don’t is miss it as these full size semis com
PIT PAY Now Available for WVSO

PIT PAY Now Available for WVSO

2/23/2024 -
Pit Pay is now live for purchasing your 2024 WVSO Memberships. You must download the Pit Pay App, search for Wenatchee Valley Super Oval. Pit Passes w
Bump 2 Pass Night June 15th

Bump 2 Pass Night June 15th

6/4/2024 -
Who’s ready for some Bump 2 Pass?? We’re back Saturday June 15th for Bump 2 Pass Night Sponsored by Artisan Flooring! It’s a full night of bumping, cr


8/19/2023 - Wenatchee Valley Super Oval

8/19/2023 - Wenatchee Valley Super Oval

Wenatchee, WA

Bump 2 Pass & Boat Race Destruction Night by Johnson Eclectric

Classes

  • Rockstar Energy B-Mods15 entries
  • Plumb Perfect Roadrunners26 entries
  • AMCA Bandit Dwarf Cars6 entries
  • Johnson Electric Bump 2 Pass11 entries
  • Bump 2 Pass Boat Race Destruction6 entries
  • B&T Towing Youth Roadrunners7 entries

Track Contact

News

August 19th Boat Race Destruction Night
August 19th Boat Race Destruction Night

Don't miss Saturday August 19th for the Johnson Electrict Bump 2 Pass and Boat Race Destruction night. It's a full night of carnage and fun. Plus a full night of racing with B-Mods, Roadrunners, Yout...

Full Event Information on MyRacePass

Rockstar Energy B-Mods

35 Laps

Main #1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 6 64 Garrett Evans Garrett Evans East Wenatchee, WA East Wenatchee, WA 5
2 2 33 Colby Holaday Colby Holaday Wenatchee, WA Wenatchee, WA -
3 5 5 Donovan Stevens Donovan Stevens East Wenatchee, WA East Wenatchee, WA 2
4 1 14 John Vickery Jr. John Vickery Jr. Wenatchee, WA Wenatchee, WA -3
5 9 57 David Macken David Macken Moses Lake, WA Moses Lake, WA 4
6 7 17 Kyle Steinburg Kyle Steinburg Wenatchee, WA Wenatchee, WA 1
7 11 63 Gary Shales Gary Shales Wenatchee, WA Wenatchee, WA 4
8 10 4 john woodring john woodring Wenatchee, WA Wenatchee, WA 2
9 8 01 Brandon Knouf Brandon Knouf Wenatchee, WA Wenatchee, WA -1
10 12 75 Patrick Sensney Patrick Sensney Selah, WA Selah, WA 2
11 14 88 David Clarke Jr David Clarke Jr Ravensdale, WA Ravensdale, WA 3
12 13 43 Rick Shaver Rick Shaver Camano Island, WA Camano Island, WA 1
13 4 16 Glenn Knutson Glenn Knutson Quincy, WA Quincy, WA -9
DNS 3 98 Kenneth Moore Kenneth Moore Dallas, TX Dallas, TX -
35 Laps

Main #2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 6 64 Garrett Evans Garrett Evans East Wenatchee, WA East Wenatchee, WA 5
2 5 33 Colby Holaday Colby Holaday Wenatchee, WA Wenatchee, WA 3
3 7 63 Gary Shales Gary Shales Wenatchee, WA Wenatchee, WA 4
4 9 01 Brandon Knouf Brandon Knouf Wenatchee, WA Wenatchee, WA 5
5 15 98X Trucker Moore Trucker Moore Wenatchee, WA Wenatchee, WA 10
6 2 57 David Macken David Macken Moses Lake, WA Moses Lake, WA -4
7 1 17 Kyle Steinburg Kyle Steinburg Wenatchee, WA Wenatchee, WA -6
8 3 14 John Vickery Jr. John Vickery Jr. Wenatchee, WA Wenatchee, WA -5
9 4 5 Donovan Stevens Donovan Stevens East Wenatchee, WA East Wenatchee, WA -5
10 8 4 john woodring john woodring Wenatchee, WA Wenatchee, WA -2
11 12 43 Rick Shaver Rick Shaver Camano Island, WA Camano Island, WA 1
12 11 88 David Clarke Jr David Clarke Jr Ravensdale, WA Ravensdale, WA -1
DNS 10 75 Patrick Sensney Patrick Sensney Selah, WA Selah, WA -
DNS 13 16 Glenn Knutson Glenn Knutson Quincy, WA Quincy, WA -
DNS 14 98 Kenneth Moore Kenneth Moore Dallas, TX Dallas, TX -
8 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 5 4 john woodring john woodring Wenatchee, WA Wenatchee, WA 4
2 6 57 David Macken David Macken Moses Lake, WA Moses Lake, WA 4
3 7 01 Brandon Knouf Brandon Knouf Wenatchee, WA Wenatchee, WA 4
4 2 43 Rick Shaver Rick Shaver Camano Island, WA Camano Island, WA -2
5 1 88 David Clarke Jr David Clarke Jr Ravensdale, WA Ravensdale, WA -4
6 4 63 Gary Shales Gary Shales Wenatchee, WA Wenatchee, WA -2
7 3 75 Patrick Sensney Patrick Sensney Selah, WA Selah, WA -4
8 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 14 John Vickery Jr. John Vickery Jr. Wenatchee, WA Wenatchee, WA 1
2 5 16 Glenn Knutson Glenn Knutson Quincy, WA Quincy, WA 3
3 8 64 Garrett Evans Garrett Evans East Wenatchee, WA East Wenatchee, WA 5
4 6 5 Donovan Stevens Donovan Stevens East Wenatchee, WA East Wenatchee, WA 2
5 7 98X Trucker Moore Trucker Moore Wenatchee, WA Wenatchee, WA 2
6 3 33 Colby Holaday Colby Holaday Wenatchee, WA Wenatchee, WA -3
7 1 17 Kyle Steinburg Kyle Steinburg Wenatchee, WA Wenatchee, WA -6
DNS 4 98 Kenneth Moore Kenneth Moore Dallas, TX Dallas, TX -

Qualifying

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 2 64 Garrett Evans Garrett Evans East Wenatchee, WA East Wenatchee, WA 13.671
2 12 5 Donovan Stevens Donovan Stevens East Wenatchee, WA East Wenatchee, WA 13.755
3 5 16 Glenn Knutson Glenn Knutson Quincy, WA Quincy, WA 13.786
4 3 33 Colby Holaday Colby Holaday Wenatchee, WA Wenatchee, WA 13.913
5 13 14 John Vickery Jr. John Vickery Jr. Wenatchee, WA Wenatchee, WA 13.930
6 11 17 Kyle Steinburg Kyle Steinburg Wenatchee, WA Wenatchee, WA 13.980
7 4 01 Brandon Knouf Brandon Knouf Wenatchee, WA Wenatchee, WA 14.011
8 6 57 David Macken David Macken Moses Lake, WA Moses Lake, WA 14.090
9 14 4 john woodring john woodring Wenatchee, WA Wenatchee, WA 14.107
10 9 63 Gary Shales Gary Shales Wenatchee, WA Wenatchee, WA 14.123
11 8 75 Patrick Sensney Patrick Sensney Selah, WA Selah, WA 14.666
12 10 43 Rick Shaver Rick Shaver Camano Island, WA Camano Island, WA 14.893
13 15 98X Trucker Moore Trucker Moore Wenatchee, WA Wenatchee, WA 14.929
14 1 88 David Clarke Jr David Clarke Jr Ravensdale, WA Ravensdale, WA 14.929
DNS 7 98 Kenneth Moore Kenneth Moore Dallas, TX Dallas, TX

Plumb Perfect Roadrunners

25 Laps

A Main

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 15 32 Jay Evans Jay Evans Wenatchee, WA Wenatchee, WA 14
2 24 19 Eddie Razey Eddie Razey Soap Lake, WA Soap Lake, WA 22
3 9 55K Kyle Spaulding Kyle Spaulding East Wenatchee, WA East Wenatchee, WA 6
4 17 16 Brad Arneson Brad Arneson Ephrata, WA Ephrata, WA 13
5 18 15 Jayson Walker Jayson Walker East Wenatchee, WA East Wenatchee, WA 13
6 14 717 Diezel Snyder Diezel Snyder Cle Elum, WA Cle Elum, WA 8
7 4 17W Wallace Baker Wallace Baker East Wenatchee, WA East Wenatchee, WA -3
8 16 90 Dave Scott Dave Scott Selah, WA Selah, WA 8
9 12 80 Brian Gill Brian Gill Wenatchee, WA Wenatchee, WA 3
10 2 12 Saige Frazier Saige Frazier Carnation, WA Carnation, WA -8
11 8 14H Masen Hagood Masen Hagood Ephrata, WA Ephrata, WA -3
12 5 110 Tammy Aper Tammy Aper Cle Elum, WA Cle Elum, WA -7
13 26 08 Bill Holbrook Bill Holbrook Wenatchee, WA Wenatchee, WA 13
14 13 78 Austin Dull Austin Dull Columbia Falls, MT Columbia Falls, MT -1
15 1 03 Mikayla Pepin Mikayla Pepin Wenatchee, WA Wenatchee, WA -14
16 3 57 Phillip Love Phillip Love Ephrata, WA Ephrata, WA -13
17 10 91 Alexander Scott Alexander Scott Selah, WA Selah, WA -7
18 6 17S Gene Solomon Gene Solomon Cle Elum, WA Cle Elum, WA -12
19 7 15K Kamery Welton Kamery Welton Moxee, WA Moxee, WA -12
20 11 9 Winston Roberts Winston Roberts Ephrata, WA Ephrata, WA -9
21 21 22 Emily Macken Emily Macken Moses Lake, WA Moses Lake, WA -
22 19 12L Danyel Love Danyel Love Ephrata, WA Ephrata, WA -3
DNS 20 15X Matt Snyder Matt Snyder -
DNS 22 52 Jamy Macken Jamy Macken Moses Lake, WA Moses Lake, WA -
DNS 23 80G CODY VICKREY CODY VICKREY Wenatchee, WA Wenatchee, WA -
DNS 25 80V John Vickrey Sr John Vickrey Sr Wenatchee, WA Wenatchee, WA -
8 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 6 17W Wallace Baker Wallace Baker East Wenatchee, WA East Wenatchee, WA 5
2 4 12 Saige Frazier Saige Frazier Carnation, WA Carnation, WA 2
3 1 08 Bill Holbrook Bill Holbrook Wenatchee, WA Wenatchee, WA -2
4 5 57 Phillip Love Phillip Love Ephrata, WA Ephrata, WA 1
5 3 03 Mikayla Pepin Mikayla Pepin Wenatchee, WA Wenatchee, WA -2
6 7 12L Danyel Love Danyel Love Ephrata, WA Ephrata, WA 1
7 8 22 Emily Macken Emily Macken Moses Lake, WA Moses Lake, WA 1
8 2 80V John Vickrey Sr John Vickrey Sr Wenatchee, WA Wenatchee, WA -6
DNS 9 80G CODY VICKREY CODY VICKREY Wenatchee, WA Wenatchee, WA -
8 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 15K Kamery Welton Kamery Welton Moxee, WA Moxee, WA 2
2 6 91 Alexander Scott Alexander Scott Selah, WA Selah, WA 4
3 2 17S Gene Solomon Gene Solomon Cle Elum, WA Cle Elum, WA -1
4 5 55K Kyle Spaulding Kyle Spaulding East Wenatchee, WA East Wenatchee, WA 1
5 4 14H Masen Hagood Masen Hagood Ephrata, WA Ephrata, WA -1
6 1 110 Tammy Aper Tammy Aper Cle Elum, WA Cle Elum, WA -5
7 7 9 Winston Roberts Winston Roberts Ephrata, WA Ephrata, WA -
DNS 8 15X Matt Snyder Matt Snyder -
DNS 9 52 Jamy Macken Jamy Macken Moses Lake, WA Moses Lake, WA -
8 Laps

Heat 3

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 32 Jay Evans Jay Evans Wenatchee, WA Wenatchee, WA 3
2 1 80 Brian Gill Brian Gill Wenatchee, WA Wenatchee, WA -1
3 8 19 Eddie Razey Eddie Razey Soap Lake, WA Soap Lake, WA 5
4 7 15 Jayson Walker Jayson Walker East Wenatchee, WA East Wenatchee, WA 3
5 3 717 Diezel Snyder Diezel Snyder Cle Elum, WA Cle Elum, WA -2
6 6 16 Brad Arneson Brad Arneson Ephrata, WA Ephrata, WA -
7 5 90 Dave Scott Dave Scott Selah, WA Selah, WA -2
8 2 78 Austin Dull Austin Dull Columbia Falls, MT Columbia Falls, MT -6

Qualifying

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 25 15 Jayson Walker Jayson Walker East Wenatchee, WA East Wenatchee, WA 16.788
2 2 16 Brad Arneson Brad Arneson Ephrata, WA Ephrata, WA 16.792
3 18 90 Dave Scott Dave Scott Selah, WA Selah, WA 16.923
4 5 32 Jay Evans Jay Evans Wenatchee, WA Wenatchee, WA 16.925
5 19 717 Diezel Snyder Diezel Snyder Cle Elum, WA Cle Elum, WA 16.979
6 4 78 Austin Dull Austin Dull Columbia Falls, MT Columbia Falls, MT 16.980
7 7 80 Brian Gill Brian Gill Wenatchee, WA Wenatchee, WA 17.093
8 16 9 Winston Roberts Winston Roberts Ephrata, WA Ephrata, WA 17.151
9 22 55K Kyle Spaulding Kyle Spaulding East Wenatchee, WA East Wenatchee, WA 17.240
10 8 14H Masen Hagood Masen Hagood Ephrata, WA Ephrata, WA 17.373
11 26 15K Kamery Welton Kamery Welton Moxee, WA Moxee, WA 17.400
12 21 17S Gene Solomon Gene Solomon Cle Elum, WA Cle Elum, WA 17.487
13 1 110 Tammy Aper Tammy Aper Cle Elum, WA Cle Elum, WA 17.488
14 3 17W Wallace Baker Wallace Baker East Wenatchee, WA East Wenatchee, WA 17.515
15 11 57 Phillip Love Phillip Love Ephrata, WA Ephrata, WA 17.647
16 6 12 Saige Frazier Saige Frazier Carnation, WA Carnation, WA 17.662
17 14 03 Mikayla Pepin Mikayla Pepin Wenatchee, WA Wenatchee, WA 17.666
18 24 80V John Vickrey Sr John Vickrey Sr Wenatchee, WA Wenatchee, WA 17.804
19 9 08 Bill Holbrook Bill Holbrook Wenatchee, WA Wenatchee, WA 17.936
20 17 91 Alexander Scott Alexander Scott Selah, WA Selah, WA 18.962
21 10 12L Danyel Love Danyel Love Ephrata, WA Ephrata, WA 18.962
DQ 15 19 Eddie Razey Eddie Razey Soap Lake, WA Soap Lake, WA 16.732
DNS 12 22 Emily Macken Emily Macken Moses Lake, WA Moses Lake, WA
DNS 13 52 Jamy Macken Jamy Macken Moses Lake, WA Moses Lake, WA
DNS 20 15X Matt Snyder Matt Snyder
DNS 23 80G CODY VICKREY CODY VICKREY Wenatchee, WA Wenatchee, WA
All transfer

AMCA Bandit Dwarf Cars

8 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 18C Rick Taylor Rick Taylor Penticton, BC Penticton, BC 3
2 1 1W Daryl Knutson Daryl Knutson Marysville, WA Marysville, WA -1
3 2 14W Cameron Stark Cameron Stark Kingston, WA Kingston, WA -1
4 6 42 Jay Elliot Jay Elliot Bremerton, WA Bremerton, WA 2
5 3 8W Dale Knutson Dale Knutson -2
6 5 6W Steven Taylor Steven Taylor PORT TOWNSEND, WA PORT TOWNSEND, WA -1

Qualifying

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 5 18C Rick Taylor Rick Taylor Penticton, BC Penticton, BC 14.170
2 2 8W Dale Knutson Dale Knutson 14.513
3 4 14W Cameron Stark Cameron Stark Kingston, WA Kingston, WA 14.565
4 3 1W Daryl Knutson Daryl Knutson Marysville, WA Marysville, WA 14.566
5 6 6W Steven Taylor Steven Taylor PORT TOWNSEND, WA PORT TOWNSEND, WA 15.216
6 1 42 Jay Elliot Jay Elliot Bremerton, WA Bremerton, WA 15.365

Johnson Electric Bump 2 Pass

20 Laps

A Main

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 6 37 James Cotter James Cotter Priest River, ID Priest River, ID 5
2 5 4 Josh Musgrove Josh Musgrove malaga, WA malaga, WA 3
3 3 59 Tony Timlick Tony Timlick Auburn, WA Auburn, WA -
4 7 23 Kyle Sitherwood Kyle Sitherwood Port Angeles, WA Port Angeles, WA 3
5 8 21 Sarah Hodgson Sarah Hodgson Hayden, ID Hayden, ID 3
6 4 152 Jeremy Pratt Jeremy Pratt Belfair, WA Belfair, WA -2
7 1 006 Drew Maguire Drew Maguire Auburn, WA Auburn, WA -6
8 10 20 Skyler Kruse Skyler Kruse Federal Way, WA Federal Way, WA 2
9 9 191 Caleb Robinson Caleb Robinson Tacoma, WA Tacoma, WA -
10 2 02 Jared Bykoski Jared Bykoski East Wenatchee, WA East Wenatchee, WA -8
DNS 11 127 Josh Sitherwood Josh Sitherwood Sequim, WA Sequim, WA -
8 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 23 Kyle Sitherwood Kyle Sitherwood Port Angeles, WA Port Angeles, WA 2
2 4 20 Skyler Kruse Skyler Kruse Federal Way, WA Federal Way, WA 2
3 1 191 Caleb Robinson Caleb Robinson Tacoma, WA Tacoma, WA -2
4 2 21 Sarah Hodgson Sarah Hodgson Hayden, ID Hayden, ID -2
DNS 5 127 Josh Sitherwood Josh Sitherwood Sequim, WA Sequim, WA -
8 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 152 Jeremy Pratt Jeremy Pratt Belfair, WA Belfair, WA 3
2 3 59 Tony Timlick Tony Timlick Auburn, WA Auburn, WA 1
3 2 02 Jared Bykoski Jared Bykoski East Wenatchee, WA East Wenatchee, WA -1
4 6 37 James Cotter James Cotter Priest River, ID Priest River, ID 2
5 5 4 Josh Musgrove Josh Musgrove malaga, WA malaga, WA -
6 1 006 Drew Maguire Drew Maguire Auburn, WA Auburn, WA -5

Qualifying

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 2 37 James Cotter James Cotter Priest River, ID Priest River, ID 15.982
2 6 4 Josh Musgrove Josh Musgrove malaga, WA malaga, WA 16.041
3 7 152 Jeremy Pratt Jeremy Pratt Belfair, WA Belfair, WA 16.548
4 11 59 Tony Timlick Tony Timlick Auburn, WA Auburn, WA 16.603
5 1 02 Jared Bykoski Jared Bykoski East Wenatchee, WA East Wenatchee, WA 16.828
6 5 006 Drew Maguire Drew Maguire Auburn, WA Auburn, WA 16.887
7 3 21 Sarah Hodgson Sarah Hodgson Hayden, ID Hayden, ID 17.651
8 8 191 Caleb Robinson Caleb Robinson Tacoma, WA Tacoma, WA 17.870
9 4 20 Skyler Kruse Skyler Kruse Federal Way, WA Federal Way, WA 18.569
10 10 23 Kyle Sitherwood Kyle Sitherwood Port Angeles, WA Port Angeles, WA 35.173
DNS 9 127 Josh Sitherwood Josh Sitherwood Sequim, WA Sequim, WA
All transfer

B&T Towing Youth Roadrunners

20 Laps

A Main

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 6 79 Kayleb Gill Kayleb Gill Wenatchee, WA Wenatchee, WA 5
2 4 37 Bailee Denton Bailee Denton Selah, WA Selah, WA 2
3 3 14 preston Brandt preston Brandt Marysville, WA Marysville, WA -
4 2 16 Laila Arneson Laila Arneson Soap Lake, WA Soap Lake, WA -2
5 5 99 Tommy Craig Tommy Craig Wenatchee, WA Wenatchee, WA -
6 1 34 Tyler Steinburg Tyler Steinburg Wenatchee, WA Wenatchee, WA -5
DNS 7 01 Kyson Knouf Kyson Knouf Wenatchee, WA Wenatchee, WA -
8 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 16 Laila Arneson Laila Arneson Soap Lake, WA Soap Lake, WA 1
2 3 14 preston Brandt preston Brandt Marysville, WA Marysville, WA 1
3 4 37 Bailee Denton Bailee Denton Selah, WA Selah, WA 1
4 6 79 Kayleb Gill Kayleb Gill Wenatchee, WA Wenatchee, WA 2
5 5 99 Tommy Craig Tommy Craig Wenatchee, WA Wenatchee, WA -
6 1 34 Tyler Steinburg Tyler Steinburg Wenatchee, WA Wenatchee, WA -5
7 7 01 Kyson Knouf Kyson Knouf Wenatchee, WA Wenatchee, WA -

Qualifying

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 5 79 Kayleb Gill Kayleb Gill Wenatchee, WA Wenatchee, WA 16.780
2 3 99 Tommy Craig Tommy Craig Wenatchee, WA Wenatchee, WA 17.024
3 4 37 Bailee Denton Bailee Denton Selah, WA Selah, WA 17.062
4 2 14 preston Brandt preston Brandt Marysville, WA Marysville, WA 17.194
5 1 16 Laila Arneson Laila Arneson Soap Lake, WA Soap Lake, WA 17.443
6 7 34 Tyler Steinburg Tyler Steinburg Wenatchee, WA Wenatchee, WA 17.633
7 6 01 Kyson Knouf Kyson Knouf Wenatchee, WA Wenatchee, WA 18.895


Next Event

Today!

Driver Registration Buy Tickets

Leonard Used Cars






Jerrys Auto Supply
Leanord Evans
Plumb Perfect
Budweiser
East Wenatchee Cedars Inn
Haglund’s Trophies
Johnson Electric Northwest
Les Schwab
Pepsi  Mtn Dew
North Valley Mechanical
Dick’s Heating  Air Conditioning Inc
Holaday’s Custom Muffler  Fabrication
Wenatchee Valley Chamber
Knutson Construction
Smittys Pancake House
Nelson Motorsports
Zero Handicap
Angles Bail Bonds
Artisan Flooring
Clearwater Saloon
Comfort Suites
Community Glass
Joes Log Cabin
RaceCals
Randys Towing