Wenatchee Valley Super Oval

  • 1

.

July 13th Special Start Time
Thunder in the Valley July 13th
Kids Night July 6th & Can Am Thunder Car Challenge
July 13th Special Start Time

July 13th Special Start Time

7/9/2024 -
Special Start Time Due to Heat! Gates Open 5:30pm Racing 7:00pm Adults $25 Seniors $20 Students $15 Child 6-11 $10 5 & Under Free It’s one of the fast
Thunder in the Valley July 13th

Thunder in the Valley July 13th

6/25/2024 -
It’s one of the fastest, biggest and loudest weekends of the year for the 2024 Thunder in the Valley Presented by Clearwater Saloon & Casino Saturday
Kids Night July 6th & Can Am Thunder Car Challenge

Kids Night July 6th & Can Am Thunder Car Challenge

6/24/2024 -
It's Kids Night Saturday July 6th Presented by Dick's Heating and Air Conditioning! All Kids 12 and Under get Free Plus were giving away a select num


7/6/2024 - Wenatchee Valley Super Oval

7/6/2024 - Wenatchee Valley Super Oval

Wenatchee, WA

Can Am Thunder/Hobby Challenge Kids Night

It's Kids Night Saturday July 6th Presented by Dick's Heating and Air Conditioning! All Kids 12 and Under get Free Plus were giving away a select number of Bikes! We will have the Can-Am Thunder Car Challenge! Plus we will feature our Kids Divisions with the Knutson General Contracting Bandoleros, B&T Towing Youth Roadrunners along with the Plumb Perfect Roadrunners and Apple Valley Pumping Crown Vics.
Gates Open 4:30pm
Racing at 6:00pm
No Outside Food or Drink is Allowed!

Classes

  • Dick's Heating and Air Conditioning Thunder Cars23 entries
  • Plumb Perfect Roadrunners18 entries
  • Knutson General Contracting Bandoleros5 entries
  • B&T Towing Youth Roadrunners9 entries
  • Apple Valley Pumping Crown Vic Stocks3 entries

Track Contact

Full Event Information on MyRacePass

Dick's Heating and Air Conditioning Thunder Cars

60 Laps

A Main

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 6 0 Cody Harris Cody Harris East Wenatchee, WA East Wenatchee, WA 5
2 10 03 Ron Stewart Ron Stewart Moses Lake, WA Moses Lake, WA 8
3 4 7 Dillon Huffines Dillon Huffines Selah, WA Selah, WA 1
4 3 25B Bob Greiner Bob Greiner East Wenatchee, WA East Wenatchee, WA -1
5 9 5 Trucker Moore Trucker Moore Wenatchee, WA Wenatchee, WA 4
6 16 4 Jeremy Smith Jeremy Smith OK Falls, BC OK Falls, BC 10
7 8 27 Sydney Hamlin Sydney Hamlin Post Falls, ID Post Falls, ID 1
8 15 4M Josh Musgrove Josh Musgrove malaga, WA malaga, WA 7
9 5 12 Luke Schall Luke Schall Wenatchee, WA Wenatchee, WA -4
10 11 3 Jessie Jensen Jessie Jensen 1
11 14 25 Dave Lund Dave Lund Arlington, WA Arlington, WA 3
12 2 21 Brad Morrison Brad Morrison Moses Lake, WA Moses Lake, WA -10
13 17 67 Tony Daggett Tony Daggett East Wenatchee, WA East Wenatchee, WA 4
14 18 8A Austin Graner Austin Graner West Kelowna, BC West Kelowna, BC 4
15 19 24W Austin Weber Austin Weber Moses Lake, WA Moses Lake, WA 4
16 1 84 Carl Brandt Carl Brandt Wenatchee, WA Wenatchee, WA -15
17 20 58 Dennis Kennedy Dennis Kennedy Wenatchee, WA Wenatchee, WA 3
18 13 74 tyler huffines tyler huffines Selah, WA Selah, WA -5
19 7 31 Ellie Dunseith Ellie Dunseith Penticton, BC Penticton, BC -12
20 22 18 Kaden Gravelle Kaden Gravelle malaga, WA malaga, WA 2
21 21 75 David Macken David Macken Moses Lake, WA Moses Lake, WA -
22 12 7.5 Mike Sims Mike Sims Monitor, WA Monitor, WA -10
23 23 41 Jack Christopher Jack Christopher Twisp, WA Twisp, WA -

Qualifying

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 9 0 Cody Harris Cody Harris East Wenatchee, WA East Wenatchee, WA 14.867
2 19 12 Luke Schall Luke Schall Wenatchee, WA Wenatchee, WA 14.873
3 10 7 Dillon Huffines Dillon Huffines Selah, WA Selah, WA 14.929
4 7 25B Bob Greiner Bob Greiner East Wenatchee, WA East Wenatchee, WA 14.941
5 17 21 Brad Morrison Brad Morrison Moses Lake, WA Moses Lake, WA 14.951
6 1 84 Carl Brandt Carl Brandt Wenatchee, WA Wenatchee, WA 15.051
7 4 31 Ellie Dunseith Ellie Dunseith Penticton, BC Penticton, BC 15.052
8 8 27 Sydney Hamlin Sydney Hamlin Post Falls, ID Post Falls, ID 15.066
9 16 5 Trucker Moore Trucker Moore Wenatchee, WA Wenatchee, WA 15.067
10 22 03 Ron Stewart Ron Stewart Moses Lake, WA Moses Lake, WA 15.072
11 12 3 Jessie Jensen Jessie Jensen 15.125
12 20 7.5 Mike Sims Mike Sims Monitor, WA Monitor, WA 15.166
13 11 74 tyler huffines tyler huffines Selah, WA Selah, WA 15.203
14 14 25 Dave Lund Dave Lund Arlington, WA Arlington, WA 15.210
15 18 4M Josh Musgrove Josh Musgrove malaga, WA malaga, WA 15.278
16 21 4 Jeremy Smith Jeremy Smith OK Falls, BC OK Falls, BC 15.284
17 3 67 Tony Daggett Tony Daggett East Wenatchee, WA East Wenatchee, WA 15.440
18 5 8A Austin Graner Austin Graner West Kelowna, BC West Kelowna, BC 15.517
19 23 24W Austin Weber Austin Weber Moses Lake, WA Moses Lake, WA 15.611
20 13 58 Dennis Kennedy Dennis Kennedy Wenatchee, WA Wenatchee, WA 15.745
21 15 75 David Macken David Macken Moses Lake, WA Moses Lake, WA 15.865
22 6 18 Kaden Gravelle Kaden Gravelle malaga, WA malaga, WA 15.933
23 2 41 Jack Christopher Jack Christopher Twisp, WA Twisp, WA 17.274

Plumb Perfect Roadrunners

25 Laps

A Main

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 10 73 Dale Wennerberg Dale Wennerberg Monitor, WA Monitor, WA 9
2 16 25 RT Greiner RT Greiner East Wenatchee, WA East Wenatchee, WA 14
3 4 32 Jay Evans Jay Evans Wenatchee, WA Wenatchee, WA 1
4 8 17W Wallace Baker Wallace Baker East Wenatchee, WA East Wenatchee, WA 4
5 18 15 Jayson Walker Jayson Walker East Wenatchee, WA East Wenatchee, WA 13
6 13 80 Brian Gill Brian Gill Wenatchee, WA Wenatchee, WA 7
7 11 91 Alexander Scott Alexander Scott Selah, WA Selah, WA 4
8 12 17 Jared Ingram Jared Ingram Wenatchee, WA Wenatchee, WA 4
9 2 02 Jered Bykoski Jered Bykoski East Wenachee, WA East Wenachee, WA -7
10 5 6 Jarred Mahon Jarred Mahon East Wenatche, WA East Wenatche, WA -5
11 3 08 Bill Holbrook Bill Holbrook Wenatchee, WA Wenatchee, WA -8
12 15 111 Michael Sheets Michael Sheets Spokane, WA Spokane, WA 3
13 14 22 Emily Macken Emily Macken Moses Lake, WA Moses Lake, WA 1
14 17 43 Brent Richards Brent Richards East Wenatchee, WA East Wenatchee, WA 3
15 9 5 Spencer Hamilton Spencer Hamilton East Wenatchee, WA East Wenatchee, WA -6
16 6 90 Dave Scott Dave Scott Selah, WA Selah, WA -10
DNS 7 42 Bob Greiner Bob Greiner East Wenatchee, WA East Wenatchee, WA -
DQ 1 55K Kyle Spaulding Kyle Spaulding East Wenatchee, WA East Wenatchee, WA -
8 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 55K Kyle Spaulding Kyle Spaulding East Wenatchee, WA East Wenatchee, WA -
2 2 02 Jered Bykoski Jered Bykoski East Wenachee, WA East Wenachee, WA -
3 3 22 Emily Macken Emily Macken Moses Lake, WA Moses Lake, WA -
4 4 111 Michael Sheets Michael Sheets Spokane, WA Spokane, WA -
DNS 5 25 RT Greiner RT Greiner East Wenatchee, WA East Wenatchee, WA -
DNS 6 43 Brent Richards Brent Richards East Wenatchee, WA East Wenatchee, WA -
8 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 32 Jay Evans Jay Evans Wenatchee, WA Wenatchee, WA 1
2 3 6 Jarred Mahon Jarred Mahon East Wenatche, WA East Wenatche, WA 1
3 4 90 Dave Scott Dave Scott Selah, WA Selah, WA 1
4 6 17W Wallace Baker Wallace Baker East Wenatchee, WA East Wenatchee, WA 2
5 1 08 Bill Holbrook Bill Holbrook Wenatchee, WA Wenatchee, WA -4
DNS 5 42 Bob Greiner Bob Greiner East Wenatchee, WA East Wenatchee, WA -
8 Laps

Heat 3

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 17 Jared Ingram Jared Ingram Wenatchee, WA Wenatchee, WA 3
2 2 73 Dale Wennerberg Dale Wennerberg Monitor, WA Monitor, WA -
3 1 5 Spencer Hamilton Spencer Hamilton East Wenatchee, WA East Wenatchee, WA -2
4 5 80 Brian Gill Brian Gill Wenatchee, WA Wenatchee, WA 1
5 3 91 Alexander Scott Alexander Scott Selah, WA Selah, WA -2
6 6 15 Jayson Walker Jayson Walker East Wenatchee, WA East Wenatchee, WA -

Qualifying

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 4 80 Brian Gill Brian Gill Wenatchee, WA Wenatchee, WA 16.850
2 9 17 Jared Ingram Jared Ingram Wenatchee, WA Wenatchee, WA 16.858
3 13 91 Alexander Scott Alexander Scott Selah, WA Selah, WA 16.889
4 18 73 Dale Wennerberg Dale Wennerberg Monitor, WA Monitor, WA 16.893
5 7 5 Spencer Hamilton Spencer Hamilton East Wenatchee, WA East Wenatchee, WA 17.051
6 1 17W Wallace Baker Wallace Baker East Wenatchee, WA East Wenatchee, WA 17.051
7 5 42 Bob Greiner Bob Greiner East Wenatchee, WA East Wenatchee, WA 17.098
8 14 90 Dave Scott Dave Scott Selah, WA Selah, WA 17.157
9 11 6 Jarred Mahon Jarred Mahon East Wenatche, WA East Wenatche, WA 17.194
10 3 32 Jay Evans Jay Evans Wenatchee, WA Wenatchee, WA 17.203
11 8 08 Bill Holbrook Bill Holbrook Wenatchee, WA Wenatchee, WA 17.219
12 2 02 Jered Bykoski Jered Bykoski East Wenachee, WA East Wenachee, WA 17.253
13 16 55K Kyle Spaulding Kyle Spaulding East Wenatchee, WA East Wenatchee, WA 17.396
14 10 22 Emily Macken Emily Macken Moses Lake, WA Moses Lake, WA 19.331
15 15 111 Michael Sheets Michael Sheets Spokane, WA Spokane, WA 19.338
16 6 25 RT Greiner RT Greiner East Wenatchee, WA East Wenatchee, WA 21.277
DQ 17 15 Jayson Walker Jayson Walker East Wenatchee, WA East Wenatchee, WA 16.731
DNS 12 43 Brent Richards Brent Richards East Wenatchee, WA East Wenatchee, WA
All transfer

Practice 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 16 32 Jay Evans Jay Evans Wenatchee, WA Wenatchee, WA 15
2 14 15 Jayson Walker Jayson Walker East Wenatchee, WA East Wenatchee, WA 12
3 5 08 Bill Holbrook Bill Holbrook Wenatchee, WA Wenatchee, WA 2
4 4 5 Spencer Hamilton Spencer Hamilton East Wenatchee, WA East Wenatchee, WA -
5 12 111 Michael Sheets Michael Sheets Spokane, WA Spokane, WA 7
6 3 25 RT Greiner RT Greiner East Wenatchee, WA East Wenatchee, WA -3
7 10 91 Alexander Scott Alexander Scott Selah, WA Selah, WA 3
8 6 17 Jared Ingram Jared Ingram Wenatchee, WA Wenatchee, WA -2
9 2 42 Bob Greiner Bob Greiner East Wenatchee, WA East Wenatchee, WA -7
10 8 6 Jarred Mahon Jarred Mahon East Wenatche, WA East Wenatche, WA -2
DNS 1 80 Brian Gill Brian Gill Wenatchee, WA Wenatchee, WA -
DNS 7 22 Emily Macken Emily Macken Moses Lake, WA Moses Lake, WA -
DNS 9 43 Brent Richards Brent Richards East Wenatchee, WA East Wenatchee, WA -
DNS 11 90 Dave Scott Dave Scott Selah, WA Selah, WA -
DNS 15 73 Dale Wennerberg Dale Wennerberg Monitor, WA Monitor, WA -
DNS 17 02 Jered Bykoski Jered Bykoski East Wenachee, WA East Wenachee, WA -
DQ 13 55K Kyle Spaulding Kyle Spaulding East Wenatchee, WA East Wenatchee, WA -

Knutson General Contracting Bandoleros

15 Laps

A Main

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 21 Matthew Anders Matthew Anders Wenatchee, WA Wenatchee, WA -
2 2 11M Leilani Langston Leilani Langston Graham, WA Graham, WA -
3 3 89 Kimber Bylund Kimber Bylund Spokane, WA Spokane, WA -
4 5 27 Hunter Maggard Hunter Maggard Yakima, WA Yakima, WA 1
5 4 19EM Emily Hamlin Emily Hamlin Post Falls, ID Post Falls, ID -1
8 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 21 Matthew Anders Matthew Anders Wenatchee, WA Wenatchee, WA -
2 3 89 Kimber Bylund Kimber Bylund Spokane, WA Spokane, WA 1
3 2 11M Leilani Langston Leilani Langston Graham, WA Graham, WA -1
4 4 19EM Emily Hamlin Emily Hamlin Post Falls, ID Post Falls, ID -
5 5 27 Hunter Maggard Hunter Maggard Yakima, WA Yakima, WA -

Qualifying

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 4 11M Leilani Langston Leilani Langston Graham, WA Graham, WA 16.246
2 1 21 Matthew Anders Matthew Anders Wenatchee, WA Wenatchee, WA 16.463
3 2 89 Kimber Bylund Kimber Bylund Spokane, WA Spokane, WA 17.569
4 3 19EM Emily Hamlin Emily Hamlin Post Falls, ID Post Falls, ID 18.056
5 5 27 Hunter Maggard Hunter Maggard Yakima, WA Yakima, WA 18.442
All transfer

B&T Towing Youth Roadrunners

20 Laps

A Main

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 07 Makenna Lutz Makenna Lutz Ephrata, WA Ephrata, WA 2
2 1 1 Clayton Hayes Clayton Hayes Hermiston, OR Hermiston, OR -1
3 8 99 Tommy Craig Tommy Craig Wenatchee, WA Wenatchee, WA 5
4 2 97 Kellan Ingram Kellan Ingram Wenatchee, WA Wenatchee, WA -2
5 5 8 Sam Wagner Sam Wagner Wenatchee, WA Wenatchee, WA -
6 6 26 Dru Holaday Dru Holaday Wenatchee, WA Wenatchee, WA -
7 7 91 Koty Griffith Koty Griffith Yakima, WA Yakima, WA -
8 4 79 Kayleb Gill Kayleb Gill Wenatchee, WA Wenatchee, WA -4
8 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 8 Sam Wagner Sam Wagner Wenatchee, WA Wenatchee, WA 2
2 1 91 Koty Griffith Koty Griffith Yakima, WA Yakima, WA -1
3 2 26 Dru Holaday Dru Holaday Wenatchee, WA Wenatchee, WA -1
DNS 4 99 Tommy Craig Tommy Craig Wenatchee, WA Wenatchee, WA -
8 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 97 Kellan Ingram Kellan Ingram Wenatchee, WA Wenatchee, WA 1
2 3 07 Makenna Lutz Makenna Lutz Ephrata, WA Ephrata, WA 1
3 4 79 Kayleb Gill Kayleb Gill Wenatchee, WA Wenatchee, WA 1
4 1 1 Clayton Hayes Clayton Hayes Hermiston, OR Hermiston, OR -3

Qualifying

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 3 79 Kayleb Gill Kayleb Gill Wenatchee, WA Wenatchee, WA 16.775
2 8 07 Makenna Lutz Makenna Lutz Ephrata, WA Ephrata, WA 16.882
3 7 97 Kellan Ingram Kellan Ingram Wenatchee, WA Wenatchee, WA 17.013
4 5 1 Clayton Hayes Clayton Hayes Hermiston, OR Hermiston, OR 17.301
5 9 8 Sam Wagner Sam Wagner Wenatchee, WA Wenatchee, WA 18.129
6 6 26 Dru Holaday Dru Holaday Wenatchee, WA Wenatchee, WA 18.215
7 4 91 Koty Griffith Koty Griffith Yakima, WA Yakima, WA 18.722
8 2 99 Tommy Craig Tommy Craig Wenatchee, WA Wenatchee, WA 19.165
DNS 1 14 preston Brandt preston Brandt Marysville, WA Marysville, WA

Apple Valley Pumping Crown Vic Stocks

15 Laps

A Main

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 99 jamie Nyenhuis jamie Nyenhuis Cashmere, WA Cashmere, WA 1
2 3 41 Corey Christie Corey Christie Omak, WA Omak, WA 1
3 1 02 Jered Bykoski Jered Bykoski East Wenachee, WA East Wenachee, WA -2
8 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 99 jamie Nyenhuis jamie Nyenhuis Cashmere, WA Cashmere, WA 1
2 1 02 Jered Bykoski Jered Bykoski East Wenachee, WA East Wenachee, WA -1
3 3 41 Corey Christie Corey Christie Omak, WA Omak, WA -

Qualifying

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 3 99 jamie Nyenhuis jamie Nyenhuis Cashmere, WA Cashmere, WA 17.498
2 1 02 Jered Bykoski Jered Bykoski East Wenachee, WA East Wenachee, WA 17.907
3 2 41 Corey Christie Corey Christie Omak, WA Omak, WA 19.395

Practice 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 99 jamie Nyenhuis jamie Nyenhuis Cashmere, WA Cashmere, WA 2
2 1 02 Jered Bykoski Jered Bykoski East Wenachee, WA East Wenachee, WA -1
3 2 41 Corey Christie Corey Christie Omak, WA Omak, WA -1


Next Event

Today!

Driver Registration Buy Tickets

Jerrys Auto Supply






Jerrys Auto Supply
Leanord Evans
Plumb Perfect
Budweiser
East Wenatchee Cedars Inn
Haglund’s Trophies
Johnson Electric Northwest
Les Schwab
Pepsi  Mtn Dew
North Valley Mechanical
Dick’s Heating  Air Conditioning Inc
Holaday’s Custom Muffler  Fabrication
Wenatchee Valley Chamber
Knutson Construction
Smittys Pancake House
Nelson Motorsports
Zero Handicap
Angles Bail Bonds
Artisan Flooring
Clearwater Saloon
Comfort Suites
Community Glass
Joes Log Cabin
RaceCals
Randys Towing